Stránka katedry žurnalistiky radila, ako obísť Piano

Autor: Miroslava Kernová | 18.11.2014 o 14:49 | (upravené 18.11.2014 o 16:30) Karma článku: 10,44 | Prečítané:  28004x

Katedra žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prichystala 17. novembra pre svojich študentov netradičný darček. Na facebookovom profile, ktorý nesie názov katedry žurnalistiky, pribudol status s radou, ako je možné prečítať si obsah zamknutých článkov bez zaplatenia.

„Dnes je Medzinárodný deň študentstva, takže malý darček – ak potrebujete niečo odpijaniť na SME,“ napísali a pridali odkaz na pirátsku stránku, ktorá to umožňovala. 

Prekvapilo ma, že práve takýto darček ponúka katedra, ktorá pripravuje budúcich novinárov. Je to rada na úrovni: Neplaťte za noviny v stánku. Poradíme vám - stačí ak zboku natiahnete nenápadne ruku a potiahnete ich z pultu.

Aj keď u mnohých prevláda pocit, že to, čo je na webe, je zadarmo, nie je to pravda. Byť novinárom na webe je zamestnanie ako akékoľvek iné. Aby mohol niekto písať, musí mať príjem. Zisk z reklamy na webe je obmedzený a aj preto viaceré médiá už niekoľko rokov istý obsah spoplatňujú cez systém Piano a čitatelia na jeho tvorbu prispievajú dobrovoľne - rovnako ako kúpou papierových novín. 

Požiadala som vedúcu katedry žurnalistiky o vysvetlenie. Krátko na to status z facebooku zmizol a pribudlo ospravedlnenie.

„Samozrejme, že skutok, o ktorom ste nám napísali, nepovažujeme za etický a hodný prezentovania na stránke, ktorá nesie označenie práve našej katedry. Spomínaná stránka však nie je oficiálnou stránkou Katedry žurnalistiky FF UKF v Nitre a administrátormi sú, okrem niekoľkých našich pedagógov, aj študenti našej katedry. Pedagógovia využívajú stránku občasne na prezentovanie udalostí katedry, ktoré by mohli študentov zaujímať. Ostatný obsah si spravujú študenti sami. Informácie teda neprechádzajú kontrolou vedenia katedry a pokiaľ by sme do nich zasahovali, mohlo by to byť vnímané ako cenzúra, a to aj napriek tomu, že skutočne nepovažujeme inkriminovaný obsah za vhodný. Autorom príspevku je študent a, samozrejme, bol vyzvaný na nápravu tohto konania v podobe stiahnutia príspevku zo stránky a verejného ospravedlnenia bez akéhokoľvek vedľajšieho komentára na spomínanej facebookovej stránke,“ odpísalo vedenie katedry. 

Piano "darček" ku dňu študentov nekomentovalo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

PRIMÁR

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí JOZEF DÚBRAVICKÝ.


Už ste čítali?