Ak chce mať RTVS talkshow, tak určite nie s Marcinom

Autor: Miroslava Kernová | 18.9.2014 o 12:06 | (upravené 20.9.2014 o 0:37) Karma článku: 11,03 | Prečítané:  84597x

RTVS si asi povedala, že bude mať vlastnú talkshow - a riadnu - keďže na nej nešetrila. Výsledkom je Nočná talksow Petra Marcina. Videla som prvé dva diely. Vidieť show Davida LettermanaJana Krausa, Adely Banášovej a po nej Marcina, je ako zostupovať z vyhliadkového balkónu do pivnice. A taký je aj Marcinov humor.

Televízny formát talkshow zatiaľ nemá na Slovensku veľkú tradíciu. Po pokusoch niekoľkých televízií sa veľká hviezda talkshow na Slovensku nezrodila. Talkshow totiž nie je jednoduchý žáner, pri ktorom sa vopred nedá nalinkovať scenár. Úspech talkshow stojí na výbere hostí, ale hlavne na dobrom moderátorovi, jeho charizme, vtipe a hlavne improvizácii, keď pri párminútovom rozhovore, dokáže ľudí zabaviť a zároveň ukázať, čo je v hosťovi.

V Čechách je kráľom talkshow Jan Kraus. Má mnoho fanúšikov, no mnohí ho nenávidia. Ale jeho relácie majú prirodzenú atmosféru. Kraus neraz dokázal z hostí vytiahnuť zaujímavé veci. Politikov zo zásady nešetrí, pamätný je diel, v ktorom česká "zelená" politička Kateřina Jacques nevedela povedať, čo je biomasa a trapas sa s ňou ťahá roky. JOJ aktuálne ponúka českú talkshow Krausa, kde si pozýva hostí aj zo Slovenska.

V zahraničí byť hosťom moderátorov ako bol Larry King, či ako je Oprah Winfrey je prestížna záležitosť.

 

Od formátu ako je talkshow za štátne peniaze zo zmluvy so štátom človek nečaká primitívnu zábavu. Už samotný výber moderátora naznačoval opak. Marcin si roky v televíziách budoval svojský komický charakter. Aj keď si dnes oblečie oblek, jeho humor vyzerá tak, ako keby ste videli Stromokocúra zo Susedov alebo priblblého Mirka z Uragánu, či fúzatú tetu z mítingu Smeru. Druh humoru, pri ktorom zábavné momenty vznikajú prezlečením sa do ženského oblečenia, dvojzmyselnými narážkami s všadeprítomným sexuálnym podtónom a používaním stereotypných fráz, môj učiteľ na vysokej škole označoval ako „zábava od pasa dole.“ A takto vyzerajú aj komické prvky v novej Marcinovej relácii.

Jeho talkshow má podobné vizuálne prvky ako show Jana Krausa, no na rozdiel od skratkovitého humoru Krausa, v talkshow na RTVS je moderátora priveľa – pýta sa, ale často odpovedá aj za hostí, spieva, aj s nimi hrá. Hostia sú v nej ako jeho doplnok. Malo by to byť naopak. Humor, spôsob vedenia dialógov, nemá ďaleko od úrovne Uragánu.

Ak RTVS potrebovala silou mocou nájsť ďalší priestor pre Marcina (pokusov v RTVS mal posledné roky viacero), určite mu mala vymyslieť iný formát a nie talkshow. A pokiaľ RTVS chcela mať talkshow, určite nie s Marcinom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy dosiahne Slovensko úspech na MS vo futbale? Možno najbližšie

Slovenský futbal môže siahať na vrchol.

KOMENTÁR ONDREJA PODSTUPKU

Zálohovanie fliaš je dobrý krok, ktorý bude chvíľu bolieť

Predajcovia ani nákupcovia vody na jedno použitie majú platiť viac.


Už ste čítali?