Markíza odvysielala bez upozornenia smrť

Autor: Miroslava Kernová | 26.8.2014 o 15:26 | (upravené 26.8.2014 o 16:08) Karma článku: 10,30 | Prečítané:  77291x

Televízia Markíza odvysielala zábery usmrtenia človeka. Bez akéhokoľvek upozornenia a pre istotu dvakrát.

V rámci série väčšinou tragických reportáži televízia v pondelok v Televíznych novinách odvysielala reportáž s názvom Extrémni policajti, v ktorej redaktor porovnával postup amerických policajtov s postupom policajtov na Slovensku. Ako príklad si vybral nedávny prípad, pri ktorom policajná hliadka v Amerike zastrelila chlapca po tom, ako majiteľ obchodu nahlásil krádež. Markíza odvysielala video svedka incidentu, na ktorom vidno, ako polícia niekoľkými ranami zastrelí človeka. Samotné zabitie odvysielala v reportáži dvakrát.

Podľa zákona televízia má povinnosť v spravodajstve na takéto zábery divákov vopred upozorniť. Napríklad oznamom: "Nasledujúce zábery nie sú vhodné pre maloletých divákov." Zvýšenú citlivosť pri týchto témach odporúča aj etický kódex novinárov. Viaceré médiá upozorňujú oznámením nielen pre maloletých, ale aj citlivé povahy, či vetou, že budú nasledovať drastické zábery. Niekedy tak robí aj Markíza, v pondelok to neurobila.

 

Moderátorka Zlatica Puškárová uviedla reportáž len slovami: „Z extrému do extrému. Tak môžeme nazvať policajné zákroky, ktoré vám teraz ukážeme. Jeden je z Ameriky, druhý zo Slovenska.“

Markíza nie je jediná, kto zverejnil toto video a včerajšia reportáž určite nie je prvým prípadom, keď televízia prekročila hranice pri zobrazovaní ľudského utrpenia. Napríklad JOJ dostala pokutu za to, že neupozornila divákov na drastické zábery zrážky koní.

Život prináša aj tragické udalosti. Ale pri porovnaní s počtom bežným udalostí ich zďaleka  nie je toľko, ako nám ich denne servírujú bulvárne médiá. 

Tragickým udalostiam sa médiá nemusia vyhýbať, ale stačí pri ich zverejnení postupovať ohľaduplnejšie, nie je to len z dôvodu ochrany maloletých, či citlivé povahy, ale aj z úcty k obetiam, pozostalým. Napríklad idnes.cz, ale aj mnoho iných médií, pred týmto videom zverejnili oznam, že nasledujúce zábery sú  drastické. Divák sa tak sám rozhodne, či chce alebo nechce vidieť zabíjanie človeka. Pri spôsobe, aký zvolila Markíza, však o tom namiesto diváka, či rodiča detí, ktoré mohli byť v miestnosti, rozhodla televízia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gröhling sa obhajuje vtedy platnými pravidlami, sporné otázky zostali

Minister pošle na Paneurópsku vysokú školu kontrolu.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sa ľudia bijú na uliciach kvôli politike

Čo hovoria prezidentské voľby o našom susedovi.

Zomrel bývalý generálny tajomník KSČ Miloš Jakeš

Úmrtie jeho blízki tajili, pohreb sa už konal.


Už ste čítali?