Maskoti Smeru sú roky tvárami RTVS

Autor: Miroslava Kernová | 8.8.2014 o 14:22 | (upravené 8.8.2014 o 15:02) Karma článku: 13,45 | Prečítané:  12878x

Peter Marcin roky prepožičiaval tvár všetkým možným predvolebným mítingom, vystúpeniam Smeru po celom Slovensku. Boli ich stovky. Napriek tomu dostáva roky príležitosti v RTVS, najnovšie bude mať vlastnú talkshow. Spoločnou tvárou RTVS a zároveň aj Smeru je moderátor Martin Nikodým. Posledné roky, keď nemoderuje MDŽ po boku Roberta Fica, moderuje reláciu v RTVS – Milujem Slovensko, teraz aj Naj dedinku Slovensko.

Moderátori nie sú novinári, môžu ísť moderovať kam chcú. Ale RTVS ako inštitúcia platená z peňazí štátu a koncesionárov by si mala chrániť nezávislosť aj značku a vyberať takých, ktorí za sebou neťahajú vôňu predvolebných gulášov a pív.

Mnoho hercov aj spevákov vypomáhalo na predvolebných kampaniach, napríklad pri posledných voľbách Elena Vacvalová a Peter Cmorík pre SDKÚ. Ale nie v takom rozsahu ako tváre RTVS: Marcin a teraz Nikodým, ktorých možno podľa počtu vystúpení na straníckych akciách považovať za maskotov Smeru.

Peter Marcin ešte spolu s Andy Krausom už v roku 2006 doprevádzal Smer v predvolebnej kampani po okresných mestách s programom Uragán zábavy a politiky. V roku 2008 aj v roku 2009 (už bez Krausa) moderoval Deň sociálnej demokracie. V roku 2009, 2010 zabával na putovných mítingoch na počesť MDŽ a Dňa matiek, tiež po celom Slovensku. V roku 2010 opäť zvládol dlhú šnúru predvolebných mítingov, na ktorých pri ňom stál aj herec Peter Batthány ako Margit, postavička TV JOJ. JOJ sa po mítingoch rozhodla postavu Margit aj spolu s Batthánym z Mafstory stiahnuť.

Naopak počas kampaňovania Marcin v STV príležitosti získal - moderoval Mini talent šou aj zábavnú reláciu Chodili sme spolu. V roku 2010 Smer voľby nevyhral, v STV sa Marcinove obe relácie zrušili. Po návrate Smeru a príchode Václava Miku Marcin získal opäť lukratívnu ponuku v RTVS – koprodukčný sitkom Hlavne, že sa máme radi, za 600 tisíc, v ktorom bol hercom, režisérom aj autorom námetu.

Mika vtedy odmietol, že je to protislužba za jeho aktivity pre Smer. Pre nezáujem divákov ho museli predčasne stiahnuť. V roku 2012 moderoval väčšinu slávnostných eventov na RTVS –patril medzi moderátorov Adventných večerov, Športovcov roka, moderoval aj Slovenku roka aj silvestrovský program a zároveň v roku 2013 rozveseľoval publikom na akcii ministra Smeru Jána Richtera. Na začiatku roka prišla s ponukou JOJ, v ktorej mal hrať v Profesionáloch aj v novom seriáli Dr. Ema, no JOJ si to s jeho angažovaním rozmyslela. A tak na jeseň je tu opäť príležitosť v RTVS. Bude mať vlastnú talkshow Neskoro večer, jej cena 370 tisíc eur.

Martin Nikodým moderoval sériu podujatí Smeru na Deň matiek v roku 2011, predvolebné mítingy v roku 2012, ale aj MDŽ v roku 2013 a aj 2014. Po kampani v roku 2012 sa stal moderátorom relácie Galileo, pre nezáujem divákov ju televízia stiahla. Moderoval a aj bude hlavnú zábavnú reláciu RTVS Milujem Slovensko a teraz v lete aj Naj dedinku Slovenska. Na otázku, či RTVS neprekáža jeho angažovanosť na mítingoch Smeru počas vysielania zábavnej relácie, RTVS neodpovedala.

Prečo to všetko spisujem? Lebo to vyzerá, ako keby na Slovensku iných zabávačov nebolo - len tých, ktorí hovoria prízemné vtipy na mítingoch Smeru.

Smer aj Mika v roku 2012 svorne odmietli, že angažovanie Marcina a Nikodýma je poďakovanie za ich podporu Smeru. Podľa množstva príležitostí, ktoré získali za posledné dva roky, to však tak nevyzerá. Spojenie Marcin – Smer a Nikodým - Smer evokuje spojenie RTVS – Smer.

V tomto kontexte je smiešne, ak RTVS ostatným svojim pracovníkom v štatúte zdôrazňuje, že je neprípustné, aby ako programoví pracovníci - redaktori, moderátori, ale aj kameramani, zvukári, či archivári verejne prezentovali svoje politické názory a spájali svoje pôsobenie v RTVS so svojou činnosťou v politickom zoskupení.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Trnka na nahrávke s Kočnerom: Viem, že ma zabijú

Kočnera hnevalo, že Trnka vydieral Haščáka.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Zabav Veyron, spasíš vlasť

Bez zhabania Bašternákovho majetku spravodlivosť nedosiahneme.


Už ste čítali?