TA3 pomohla jednej cestovke na úkor ostatných

Autor: Miroslava Kernová | 24.7.2014 o 14:07 | (upravené 24.7.2014 o 14:44) Karma článku: 11,23 | Prečítané:  17333x

Redaktor TA3 propagoval turistickú destináciu po boku šéfky cestovnej kancelárie. Vymenoval mnoho superlatív aj niekoľko nezmyslov.

Televízia TA3 okolo 7. júla opakovane vysielala vo svojom spravodajstve reportáž „Neznámy Severný Cyprus,“ o tom, že Severný Cyprus je turistami neobjavená destinácia.

V reportáži odznelo aj toto: „Je to stále novinka, ktorú má v ponuke iba jedna slovenská cestovná kancelária.“ Redaktor natáčal priamo na Severnom Cypre. Hoci meno cestovnej kancelárie nevyslovil, veta, že ju ponúka iba jedna cestovná kancelária odznela pri otázke, ktorú priamo na pláži položil Eleonóre Fedorovej riaditeľke CK Satur: „Koho má táto destinácia šancu zaujať?“

Fedorová je dcéra poslanca Dušana Muňka zo Smeru, ktorý v minulosti vlastnil aj šéfoval Saturu.

Satur nie je jedinou cestovkou, ktorá ho ponúka. Severný Cyprus v čase vysielania reportáže ponúkalo minimálne päť ďalších slovenských cestovných kancelárií. Ponuky majú na webe napríklad TIP Travel, Koala Tours, Firo tour, Tatratour aj Seneca Tours. „Ponúkame Severný Cyprus už druhy rok. Okrem nás aj mnoho iných cestovných kancelárií,“ povedal pre blog Oliver Kluch riaditeľ Koala Tours. Počas tohtoročnej sezóny by sme mali prepraviť približne 7500 klientov zo Slovenska na Severný Cyprus," povedala pre blog Ivana Ivaková z TIP Travel.

 

TA3 som požiadala o odpoveď na otázku, prečo v reportáži odznelo, že destináciu Severný Cyprus ponúka len Satur, hoci ju majú v ponuke viaceré slovenské agentúry. „Televízia TA3 sa počas letných mesiacov venuje aj téme dovoleniek. Informácia v kontexte, ktorý uvádzate, v relácii neodznela. Zástupkyňa cestovnej agentúry Satur bola prizvaná do relácie ako odborníčka na dovolenky v danej destinácii, nie ako propagátor cestovnej agentúry," napísala v stanovisku TA3.

Redaktor priniesol príspevok priamo zo Severného Cypru, kde ho sprevádzala okrem riaditeľky CK Satur aj delegátka Saturu. Hoci TA3 píše, že zástupkyňa Saturu bola do relácie prizvaná, samotná kancelária sa na svojom blogu pochválila, že organizovala infocestu pre novinárov.  "Ak náklady na cestu novinára, iné výhody alebo ich časť hradil niekto iný než novinár alebo jeho redakcia, primeranou formou redakcia na to upozorní čitateľa, poslucháča, alebo diváka," píše sa v Etickom kódexe novinára.

Televízia TA3 na otázku prečo redaktor v príspevku nespomenul, že cestu platil (pozval ho) Satur, neodpovedala.

Ostrov Cyprus je od roku 1974 politicky rozdelený na Cyperskú republiku a Tureckú republiku Severný Cyprus, ktorá je medzinárodne uznaná iba Tureckom a aj preto cestovný ruch bol v tejto časti utlmený.

V reportáži odznela ešte jedna nepresná informácia. „Už druhý rok majú možnosť na Severný Cyprus vycestovať aj Slováci.“ Nie je to úplne pravda, pokiaľ Slováci chceli, mohli navštíviť Severný Cyprus aj predtým. Na Severnom Cypre som bola osobne pred 10 rokmi ako bežný turista. Od roku 2003 je totiž sprístupnený prechod cez Nikóziu, ktorý už vtedy umožňoval turistom z južnej časti jednodňové zájazdy do severnej časti ostrova.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.

PLUS

Slza pri oku, penis na čele? Čo znamenajú tetovania väzňov

Česká etnologička sa päť rokov stretávala s väzňami, aby objasnila mýty.


Už ste čítali?