V Topkách sa zbláznili: Zverejnili znásilnenie a označili ho za divadlo

Autor: Miroslava Kernová | 20.6.2014 o 15:32 | (upravené 20.6.2014 o 15:59) Karma článku: 10,87 | Prečítané:  17165x

Topky.sk zverejnili video znásilnenia a s ním aj článok s názvom Párik si to rozdával pred deťmi priamo na ulici: Perverzné divadlo ukončili až policajti!  Topky.sk síce napísali, že žena pri tom trpela a že ju museli počuť ďaleko, no redaktor napísal aj to, že išlo o erotickú, či sexuálnu šou a perverzné divadlo a že „pár si to rozdával.“

O niektorých témach sa možno dá písať ľahko na stránkach bulváru, ale sú témy, o ktorých sa určite takto písať nedá. Takou je znásilnenie, hlavne ak sa o ňom novinár rozhodne písať ako o sexuálnej šou. Ak to novinár nevie napísať s plnou zodpovednosťou, ako mu to prikazuje etický kódex, mal by sa takýmto témam zďaleka vyhnúť.  

 

Hoci sú topky.sk bulvárny web, (mimochodom patrí pod zoznam.sk, v ktorom má nepriamo podiel aj štát) písanie o znásilnení takýmto štýlom je ukážkou veľkej necitlivosti k utrpeniu obete, k dieťaťu, ale aj k samotným čitateľom.

O tejto téme sa dá písať, ale nie takto. Ako je možné, že sa topky.sk namiesto zverejnenia videa, radšej nezamysleli nad tým, že niekto radšej nahrával video namiesto toho, aby žene pomohol? Prečo sa nespýtali polície, prečo dala páru pokutu, hoci bolo evidentné, že tam je podozrenie zo spáchania trestného činu?

„Postup redakcie je šokujúci a absolútne neprijateľný.  Zverejniť video znásilnenia s poľahčujúcim komentárom je trestuhodné a na úplnom dne etiky, nielen žurnalistickej ale aj ľudskej,“ povedala vo svojom stanovisku pre Omédiách.com šéfka Aliancie žien Slovenska, ktorá žiada exemplárne potrestanie ako násilníka, tak aj polície, ospravedlnenie žene a jej odškodnenie, ako aj verejné ospravedlnenie postupu redakcie Topky.sk.

„Vo svete za verejné zľahčovanie sexuálneho násilia preberajú zodpovednosť najvyšší politici v danej oblasti a odstupujú zo svojich funkcií,“ píše šéfka Aliancie Katarína Farkašová (celá jej reakcia).

Zhrozená ostala aj Dalia Gregorová, ktorá pomáha obetiam sexuálneho násilia. „Zo strany Topiek došlo k nepochopiteľnému a necitlivému podaniu udalosti. Nazvať znásilnenie ženy za bieleho dňa na verejnom priestranstve "erotickou šou," či "perverzným divadlom" je niečo tak choré,  že to nedokážem ani slovami vyjadriť. Len, akoby mimochodom, je tam napísane že žena vzlykala, ako keby sa jednalo o niečo normálne.“  

Gregorová považuje za absurdné, že niekto len tak natáča znásilnenie, bez toho aby zasiahol a zverejní to na internete.  Za ešte absurdnejšie považuje, že to redaktor média zahrnie do svojho článku. „Dokonca bez varovania, že sa jedna o spúšťač, ktorý môže iným obetiam spôsobiť znovuprežitie ich traumy či spustiť úzkostné ataky,“ dodala Gegorová, podľa ktorej topky.sk zo znásilnenia urobili "zábavnú anekdotu" a vyslali signál, že je úplne OK, namiesto pomoci obeti trestného činu si ho len tak natáčať.

Podľa etického kódexu novinár má byť pri písaní zodpovedný, ale aj nesmie zasahovať do súkromia, v tomto prípade sa to týka hlavne dôstojnosti a práv zobrazenej ženy a dieťaťa.

Vydavateľstvo Zoznam.sk, pod ktorý Topky.sk patria, poskytli pre Omédiách.com stanovisko, v ktorom sa za článok ospravedlnili a článok stiahli. Celé stanovisko tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mestám vrásky, developerom hody. Čo spôsobí Holého stavebný zákon? (odpovede)

Návrh z dielne vicepremiéra spôsobil mimoriadny rozruch.

Babišov syn sa znovu ozval: Otec sa ma chcel zbaviť, povedal mi to

Babiš mladší už únos súdne riešiť nechce. Nedôveruje českej polícii.

Moderná krajina

O desať rokov môžeme byť bohatá krajina, ale životné šťastie bude klesať (rozhovor)

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.


Už ste čítali?