Ukážka, ako sa manipuluje s fotkami vojakov

Autor: Miroslava Kernová | 15.5.2014 o 13:05 | (upravené 15.5.2014 o 14:40) Karma článku: 10,44 | Prečítané:  68465x

V súvislosti s nejasnosťami ohľadom prítomnosti americkej súkromnej bezpečnostnej firmy na Ukrajine sa objavila upravená fotografia vojakov. Elitné komando bolo vytvorené jednoducho - na fotke ostali vojaci, ktorí pomáhali pri hurikáne, zmenili sa ale nášivky a nápisy.

Na ukážkový príklad ako sa manipuluje v spravodajstve poukázal český internetový publicista Daniel Dočekal. „To sa vezme fotka americkej Národnej gardy z New Orleans v roku 2010 v dobe, keď tam pomáhali pri hurikáne. A pekne sa vymažú nápisy a naopak primaľujú sa nejaké tie insignie. A už to ide,“ napísal Dočekal na svojom verejnom profile na Facebooku. Pridal pôvodnú fotografiu z roku 2010 a upravenú verziu na ruskom webe v roku 2014.

Pôvodná fotografia vyšla na blogu agentúry Reuters v roku 2010.

Fotografia sa v marci 2014 objavila na webe ruskline.ru pri článku, v ktorom sa píše, že v oblasti Juliana a Borispol sa objavili vojaci, ktorí sú zamestnaní v „Private Military Company Greystone Limited." Spoločnosť sa spája s bývalou elitnou jednotkou Blackwater v USA, ktorá bola v minulosti kritizovaná za operácie v Iraku.

 

Následne sa fotka a informácia objavila na ďalších weboch.   Spoločnosť Acad, ktorá je následníkom Blackwater, vydala ešte v marci vyhlásenie, kde tieto informácie poprela. „Niektorí nezodpovední bloggeri a on-line reportéri v poslednej dobe zverejnili informácie, že na Ukrajine sú prítomní zamestnanci ACAD (pôsobiacej pod názvom Blackwater). Nie sú a ACAD nemá žiadny vzťah s akoukoľvek osobou menom Blackwater alebo s bývalým majiteľom Blackwater Erikom Princom.Takéto nepodložené výroky v kombinácii s nedostatkom vecných správ sú len senzáciachtivým úsilím vytvoriť hystériu a titulky v čase skutočnej krízy." O prítomnosti bývalej jednotky Blackwater v týchto dňoch písal nemecký denník Bild am Sontag, odvolával sa na informácie od nemeckej tajnej služby. Renomovaný web Spiegel online informáciu prebral a pokúšal sa ju overiť. „Potvrdenie tejto správy zatiaľ neexistuje,“ napísal.  

Nedovolím si tvrdiť, že tam takéto jednotky nie sú. Možno sú. V médiách sa však neraz objavujú aj manipulatívne dôkazy. V prípade sporu Ruska s Ukrajinou je toho ďaleko viac.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bývalá ombudsmanka Dubovcová: Vo voľbách pôjde o charakter štátu

Bývalá ombudsmanka je číslom 150 na kandidátke PS-Spolu.

Je to ako manželstvo. Vlhovci sa dohodli s Magonim

Slovenka povedala, že ho potrebuje.

Cynická obluda

Kotlebovci si pochvaľujú EÚ

Pozrite ich - spokojní občania Európskej únie, naplno využívajúci elementy, ktoré nám sem vnútili z Bruselu.


Už ste čítali?