Rattaj z J&T bol nespokojný, tak Trend zmenil rozhovor

Autor: Miroslava Kernová | 23.1.2014 o 16:21 | (upravené 25.1.2014 o 13:21) Karma článku: 12,85 | Prečítané:  39941x

Igor Rattaj z J&T sa na začiatku roka zviditeľnil vyjadrením, že vo svojich lyžiarskych strediskách majú radi lyžiarov s deťmi: "nesmrdia mi na zjazdovke, sedia v bufete." Po tom, ako vyjadrenie vyvolalo kritické reakcie medzi čitateľmi, na lyžiarskych fórach, Trend pasáž o rodinách s deťmi vyhodil.

 


Týždenník Trend priniesol v predvianočnom čísle veľký rozhovor s Igorom Rattajom, partnerom finančnej skupiny J&T hlavne o podnikaní v horách. Na začiatku roka rozhovor Trend zverejnil aj na svojom webe s názvom Podnikám tam, kde je zábava.

Jedna pasáž z rozhovoru vyvolala kritické reakcie: „Ubytujú sa na týždeň, dve malé deti, to je kopec problémov, potrebujú lyžiarsku školu, zídu dve jazdy a končia. To znamená nesmrdia mi na zjazdovke, sedia v bufete. Sú omnoho lepší ako lyžiari, ktorí o pol ôsmej stoja pred lanovkou s lyžami a o štvrtej povedia, dal som 26 jázd, jedna ma vyšla na štyri koruny. Takých radi nemáme." Kritické reakcie boli pod článkom, pribúdali na sociálnych sieťach aj na rôznych hlavne lyžiarskych fórach.

Desať dní po tom, ako vyšiel rozhovor na webe, Trend kritizovanú pasáž odstránil s poznámkou Úprava 16. januára 2014: Časť odpovede bola dodatočne vyňatá spod autorizácie. Rozhovor pokračuje diplomatickou odpoveďou o podnikateľských plánoch na horách.

 

Verzia z 19. 12. 2013 v tlačenom Trende (autorizovaná Rattajom)

trend_rataj_tlac.jpg

 

Verzia z 6. 1. 2014 na webe:

"Zaujímavý klient z hľadiska biznisu je dnes rodina s dvomi deťmi, ktorá príde na dovolenku. K takému by sme sa mali správať najslušnejšie a urobiť všetko preto, aby prišiel znova. Ubytujú sa na týždeň, dve malé deti, to je kopec problémov, potrebujú lyžiarsku školu, zídu dve jazdy a končia. To znamená nesmrdia mi na zjazdovke, sedia v bufete. Sú omnoho lepší ako lyžiari, ktorí o pol ôsmej stoja pred lanovkou s lyžami a o štvrtej povedia, dal som 26 jázd, jedna ma vyšla na štyri koruny. Takých radi nemáme."


Aktuálna webová verzia z 16. 1. 2014 po zásahu redakcie:

trend_rataj_web.jpg

 

Takéto rozsiahle rozhovory vznikajú tak, že sa redakcia dohodne s respondentom a ak má on záujem, redakcia mu pošle ešte pred uverejnením text na autorizáciu. Autorizácia pred uverejnením v printe bola.

Skrátená verzia išla do časopisu a na web išla dlhšia. V spornej pasáži bolo naviac len To znamená nesmrdia mi na zjazdovke" a Takých radi nemáme."

 

K zmene sa vyjadril šéfredaktor Trendu a riaditeľ vydavateľstva OLIVER BRUNOVSKÝ:

Prečo ste dodatočne vyhodili časť odpovede z rozhovoru s I. Rattajom?
"Vyhoveli sme prosbe pána Rattaja. Zásah do textu sme viditeľne označili."

Požiadal vás o to I. Rattaj alebo J&T, alebo niekto iný?
"Požiadal nás o to pán Rattaj s tým, že odpoveď vyznela inak ako to myslel pri rozhovore."

Znamená to, že to urobíte aj nabudúce pre niekoho iného, ak vám poskytne rozhovor, či stanovisko, ktoré bude mať negatívnu reakciu, tak to dodatočne vymažete alebo zmeníte?

"V tomto prípade sme zohľadnili širšie súvislosti, ktoré jeho vyjadrenie vyvolalo najmä na českom trhu a po nedávnej akvizícii Špindlerovho Mlyna."

Podmieňovala J&T dodatočné vypustenie pasáže, napríklad inzerciou, alebo niečím iným?
"S J&T sme nekomunikovali a pán Rattaj sa správal korektne, o inzercii nebola reč a nedošlo k žiadnemu nátlaku ani ovplyvňovaniu. Osobne si myslím, že svoje vyjadrenie oľutoval, priznal si chybu a snažil sa ju napraviť."

Rokuje Trend Holding o vstupe J&T do vydavateľstva?
Nie.

 

Zmenu komentoval pre blog aj IGOR RATTAJ:

"Rozhovor prebiehal vo voľnejšom duchu a preto sme sa dohodli na autorizácii. Čo aj tak vyšlo v tlačenej podobe. Keďže Trend v online verzii uviedol aj to, s čím som nebol stotožnený, žiadal som opravu. Význam uvedenej pasáže vyznel oveľa pejoratívnejšie, ako odznel v skutočnosti. Mrzí ma, že písaná forma verne neodrážala zmysel toho, čo bolo povedané. Práve naopak, navádza na nepochopenie toho, čo v skutočnosti odznelo."

Redakcia po intervencii Rattaja neupravila odpoveď na pôvodnú autorizovanú, ako vyšla v printe (bez dvoch negatívnych viet) ale vypustila celú kritizovanú pasáž.

Autormi rozhovoru sú Martin Jesný a Zuzana Petková. Požiadala som ich o odpovede, na otázky či súhlasili so zmenou v rozhovore a či to budú robiť aj pri iných respondentoch. Zatiaľ na otázky neodpovedali.

Upraviť rozhovor po tom, ako sa objavia naň negatívne reakcie, je neštandardné. Vytvára to pre redakciu precedens do budúcna. Napríklad ak bude v podobnej situácii akýkoľvek politik a dodatočne usúdi, že niečo z jeho odpovedí u ľudí nezabralo podľa jeho predstáv, tak tiež požiada o úpravu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mestám vrásky, developerom hody. Čo spôsobí Holého stavebný zákon? (odpovede)

Návrh z dielne vicepremiéra spôsobil mimoriadny rozruch.

Babišov syn sa znovu ozval: Otec sa ma chcel zbaviť, povedal mi to

Babiš mladší už únos súdne riešiť nechce. Nedôveruje českej polícii.

Moderná krajina

O desať rokov môžeme byť bohatá krajina, ale životné šťastie bude klesať (rozhovor)

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.


Už ste čítali?