Na ochranu práv afgánskeho dievčaťa mnohé médiá zabudli

Autor: Miroslava Kernová | 10.1.2014 o 13:07 | (upravené 10.1.2014 o 13:40) Karma článku: 11,99 | Prečítané:  3626x

Svetové agentúry pred niekoľkými dňami informovali, že afgánske úrady zadržali desaťročné dievča za pokus uskutočniť samovražedný útok s výbušninami vo veste, ktorú mala na sebe. Dievča sa objavilo na tlačovej konferencii, ktorú zorganizovali afgánske úrady, kde rozprávala, ako ju brat prinútil obliecť si vestu a kázal jej, aby sa odpálila na policajnej stanici.

"Bola som unavená z mojej nevlastnej matky. Môj brat mi povedal, obleč si vestu, choď na policajnú stanicu a stlač tlačidlo," opisovala pred novinármi, prečo si vestu obliekla. "Išla som okolo rieky a rozhodla sa vestu si dať dole. Môj brat utiekol a polícia ma zatkla." Zdroje sa rozchádzajú v tom, či bola zatknutá vo veste alebo nie.

Fotka a zábery dieťaťa sa dostali do médií po celom svete. Spolu s diskusiami o tom, ako často sa zneužívajú deti na teroristické útoky. To, že by médiá mali chrániť identitu dieťaťa, prípadne obete, pokiaľ bola zneužitá na plánovaný útok, napadlo len niektorých.

Zreteľné video a fotku dievčaťa zverejnili napríklad NBC News, Sky News, britský Telegraph, Channel 14, urobila tak aj agentúra AP, od ktorej prebrala fotografiu slovenská TASR a tú zverejnilo aj sme.sk.

Naopak CNN priniesla video s detským hlasom, detail bosých nôh a ruky, ako dievča žmolí pomaranč. Ale tvár zámerne rozrastrovali (zahmlili). CNN upozornila, že tvár nezobrazuje, lebo chráni identitu dieťaťa.  Podobne upravené zábery s prekrytou tvárou priniesla britská BBC, austrálska stanica ABC. Iné médiá, ako The Guardian, nedali žiadnu fotku, alebo dali inú - ilustračnú.

Zobrazovanie detí počas násilia z vojnových oblastí sú diskutabilnou témou. Paradoxne, často emotívne zábery z vojnových konfliktov s deťmi, aj mŕtvymi, končia na najvyšších miestach v súťažiach o spravodajské fotografie.

Práva dieťaťa podliehajú pri zobrazovaní oveľa väčšej ochrane, ako pri dospelých. Ale aj práva obetí. Vo väčšine krajín platia sprísnené pravidlá na zobrazovaní detí, obetí trestných činov, ale aj detí, ktoré sú podozrivé zo spáchania trestných činov.

O zvýšenej ochrane detí hovorí napríklad Dohovor o právach dieťaťa: Dieťa má právo na ochranu pred zasahovaním do súkromia, rodiny, domova a korešpondencie a pred útokmi na jeho česť alebo povesť. Aj preto napríklad pri zobrazovaní trestne stíhaných mladistvých nesmú médiá ukazovať ich tvár.

Podobne o tom hovorí aj smerica EÚ: „Ochrana súkromia obete môže byť dôležitým prostriedkom prevencie ďalšej viktimizácie a môže sa dosiahnuť rôznymi opatreniami vrátane nezverejnenia informácií týkajúcich sa totožnosti a miesta pobytu obete alebo obmedzení vzťahujúcich sa na ich zverejnenie. Takáto ochrana je obzvlášť dôležitá v prípade detských obetí a zahŕňa aj nezverejnenie ich mena. Môžu však existovať prípady, keď môže mať dieťa výnimočne prospech zo zverejnenia alebo dokonca rozšírenia informácií, napríklad v prípade únosu dieťaťa." Za citlivé zábery trpiacich ľudí sú na Slovensku prísnejšie sankcie.

Napríklad: JOJ a Markíza dostali pokuty za zobrazenie utrpenia matky pri mŕtvom dieťati

Smernica EU špeciálne upozorňuje aj médiá na citlivý prístup pri detských obetiach, obetiach obchodovania s ľuďmi, terorizmu. Podobné prešľapy médií pri detských obetiach sa stávajú bežne aj na Slovensku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?