Na 17. november televízie kašlú

Autor: Miroslava Kernová | 17.11.2013 o 10:11 | Karma článku: 14,81 | Prečítané:  8483x

17. november nie je pre naše televízie témou. Pri pohľade na spolu osem televíznych staníc okolo Markízy a JOJ sa mi nepodarilo nájsť ani jednu reláciu, ktorá by špeciálne pripomínala 17. november alebo socializmus. Výnimkou je len jedna stará československá komédia.

Foto: ČTFoto: ČT

Česká televízia venovala novembru veľkú časť vysielania na ČT1 aj ČT2. Na RTVS je to skôr povinná jazda. Premiérovou reláciou je 10 minútový príhovor s kňazom Antonom Srholcom a potom pár repríz niekoľkých dokumentov. Na Jednotku sa dostal aspoň český film Pupendo o dobe pretvárky za komunizmu.

Relácia Pred rokmi..., v ktorej archivár Milan Antonič vyberá ukážky z televízneho archívu a nanovo ich nahovorila normalizačná redaktorka ČST Andrea Bugošová, je skôr výsmechom novembru.

Odporúčam aj: November v televízii: Anton Srholec, Pupendo a Angelika

Hoci sú Markíza a JOJ súkromné televízie, ktorým žiaden zákon neprikazuje pripomínať si dôležité udalosti, mohli by - aj vzhľadom na počet televíznych staníc (spolu osem), na ktoré im licenčná rada dala súhlas na vysielanie. Pri podrobnom skúmaní ich programu som našla len jednu výnimku, ktorá pripomína časy prednovembrové - československú komédiu s Lasicom a Satinským z roku 1979 Nekonečná, nevystupovať! na Pluske.

Čo by sa stalo, ak by jednu reprízu amerického akčného filmu nahradili fimom Ucho, alebo prízemnú americkú komédiu, ktorých dávajú neúrekom, nahradili aspoň v tento deň trezorovým filmom, Pelíškami, či novým slovensko-česko-poľským filmom Eštébák režiséra Juraja Nvotu?

Markíza ešte nedávno sľubovala, že občas nasadí aj mimoriadne Na telo. Čo by sa stalo, ak by tak urobila 17. novembra? Na ČT posadili v nedeľnej diskusnej relácii proti sebe o novembri rozprávať disidentku Marvanovú a prednovembrového podnikateľa Andreja Babiša, ktorý bojuje proti zápisu svojho mena v zoznamoch splupracovníkov ŠtB.

To, ako vyzeral náš život pred novembrom, a čo sa stalo 17. novembra by si mohli televízie pripomenúť aspoň raz do roka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov. Mýtus o Petržalke neplatí

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmu toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

DOMOV

Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

DOMOV

Asistent, ktorý sledoval Kaliňákove a Počiatkove účty, pôjde pred súd

Rybanič čelí obvineniam z porušenia bankového tajomstva.


Už ste čítali?