Na 17. november televízie kašlú

Autor: Miroslava Kernová | 17.11.2013 o 10:11 | Karma článku: 14,81 | Prečítané:  8568x

17. november nie je pre naše televízie témou. Pri pohľade na spolu osem televíznych staníc okolo Markízy a JOJ sa mi nepodarilo nájsť ani jednu reláciu, ktorá by špeciálne pripomínala 17. november alebo socializmus. Výnimkou je len jedna stará československá komédia.

Foto: ČTFoto: ČT

Česká televízia venovala novembru veľkú časť vysielania na ČT1 aj ČT2. Na RTVS je to skôr povinná jazda. Premiérovou reláciou je 10 minútový príhovor s kňazom Antonom Srholcom a potom pár repríz niekoľkých dokumentov. Na Jednotku sa dostal aspoň český film Pupendo o dobe pretvárky za komunizmu.

Relácia Pred rokmi..., v ktorej archivár Milan Antonič vyberá ukážky z televízneho archívu a nanovo ich nahovorila normalizačná redaktorka ČST Andrea Bugošová, je skôr výsmechom novembru.

Odporúčam aj: November v televízii: Anton Srholec, Pupendo a Angelika

Hoci sú Markíza a JOJ súkromné televízie, ktorým žiaden zákon neprikazuje pripomínať si dôležité udalosti, mohli by - aj vzhľadom na počet televíznych staníc (spolu osem), na ktoré im licenčná rada dala súhlas na vysielanie. Pri podrobnom skúmaní ich programu som našla len jednu výnimku, ktorá pripomína časy prednovembrové - československú komédiu s Lasicom a Satinským z roku 1979 Nekonečná, nevystupovať! na Pluske.

Čo by sa stalo, ak by jednu reprízu amerického akčného filmu nahradili fimom Ucho, alebo prízemnú americkú komédiu, ktorých dávajú neúrekom, nahradili aspoň v tento deň trezorovým filmom, Pelíškami, či novým slovensko-česko-poľským filmom Eštébák režiséra Juraja Nvotu?

Markíza ešte nedávno sľubovala, že občas nasadí aj mimoriadne Na telo. Čo by sa stalo, ak by tak urobila 17. novembra? Na ČT posadili v nedeľnej diskusnej relácii proti sebe o novembri rozprávať disidentku Marvanovú a prednovembrového podnikateľa Andreja Babiša, ktorý bojuje proti zápisu svojho mena v zoznamoch splupracovníkov ŠtB.

To, ako vyzeral náš život pred novembrom, a čo sa stalo 17. novembra by si mohli televízie pripomenúť aspoň raz do roka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Matovič ponížil Slovensko

Problémom nie je Sputnik, ale správanie expremiéra.

Návrat do škôl: Akú platnosť bude mať test v mojom okrese? (otázky a odpovede)

Od 26. apríla sa triedy otvoria podľa situácie v danom okrese.


Už ste čítali?