Kotlebova kampaň v normálnych médiách nemá miesto

Autor: Miroslava Kernová | 12.11.2013 o 15:51 | (upravené 12.11.2013 o 16:17) Karma článku: 11,29 | Prečítané:  24163x

Do druhého kola v župných voľbách postúpil v Banskobystrickej župe pravicový extrémista Marian Kotleba. TA3 mu poskytla priestor v kampani už pred prvým kolom, keď ho pozvala do predvolebnej diskusie. RTVS ho pozýva teraz. Markíza už stihla rozoberať jeho módny vkus. Iné médiá sa rozhodli mu priestor v kampani neposkytnúť.

Šéfredaktori denníkov Pravda, Hospodárske noviny a Aktuálne.sk sa rozhodli, že Kotleba a jeho predvolebné názory v ich novinách miesto nemajú. „Nepoznám dôvod, prečo by sme mali dávať priestor kandidátovi, ktorého angažmán vo verejnom živote spochybňuje to, na čom chcela táto krajina po novembri 1989 stáť: na rešpektovaní ľudských práv a parlamentnej, zastupiteľskej demokracii," povedal pre Omédiách.com šéfredaktor HN Peter Vavro. Podobný názor má aj Nora Slišková z Pravdy.

„Napriek tomu, že redakcia Aktuálne.sk si váži a ctí spravodajské hodnoty a novinársku etiku, myslíme si, že zamedzenie šírenia neznášanlivosti a názorov, hlásajúcich návrat k stavovskému systému vojnového Slovenského štátu, je dôležitejšie," napísala vo svojom vyhlásení redakcia Aktuálne.sk.

Pozrite si: Názory jednotlivých šéfredaktorov na Kotlebu v médiách

SME to takto jednoznačne nevidí. Po voľbách vyšiel v SME krátky rozhovor s Kotlebom, no zároveň viacero článkov, v ktorom denník vysvetľuje, v čom je jeho extrémizmus nebezpečný. "Médiá musia vysvetľovať čitateľom, čo sa stalo, prečo vyhral. V SME však nedostane priestor na jednostranné prezentovanie názorov. Musíme si dávať pozor, aby sme mu nedávali priestor na šírenie extrémizmu a nenávisti, kde by hovoril veci, ktoré sú na hrane a niekedy aj za zákonom."

O niekoľko dní je druhé kolo volieb.

Médiá majú neľahkú úlohu. Už to nie je o tom, či bude mať Kotleba rovnaký priestor, ako iní kandidáti. Zákon pri týchto voľbách o kampani v televízii a rádiu nehovorí nič. Preto aj RTVS nemala povinnosť vysielať kampaň ani špeciálne diskusné relácie.

Podľa povolebných komentárov je jasné, že všetky dôležité médiá u nás chápu, že extrémizmus by na Slovensku vyhrávať nemal. Diléma je však v tom, či pri ignorovaní Kotlebu a nevysvetľovaní jeho názorov sa extrémizmus nebude šíriť ešte viac.

Nemyslím si ale, že je správne zavolať Kotlebu, pustiť mu časomieru a nechať ho rozprávať, ako to urobila TA3 pred prvým kolom volieb. Mám obavu, že to bude rovnako aj na RTVS, ktorá chystá duely a ktorej šéf Václav Mika jeho prítomnosť obhajuje.  Ak už sa médiá rozhodnú prinášať jeho názory, mali by v rovnakom momente upozorňovať ľudí, v čom je extrémizmus nebezpečný.

Či sú voľby, alebo nie, médiá nemajú žiadnu povinnosť dávať priestor extrémistom. Pretože názory Kotlebu sú často v rozpore s demokratickými princípmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.

STĹPČEK JAKUBA FILA

Čí človek je správkyňa v Bašternákovom konkurze?

Cieľom trestu bolo z Bašternáka vyžmýkať všetky nelegálne eurá.


Už ste čítali?