Finančná správa šíri fámu. Médiá s ňou

Autor: Miroslava Kernová | 23.10.2013 o 16:02 | (upravené 23.10.2013 o 19:12) Karma článku: 15,30 | Prečítané:  12508x

Pani bola nakupovať. Zaplatila pri pokladni. Blok vyhodila. Na parkovisku k nej prišiel Róm s jej bločkom, začal kričať, že mu ukradla nákup a musela to riešiť polícia, takto v skratke vyzerá správa, ktorá sa už mesiace a možno aj roky šíri e-mailom ako nevyžiadaná pošta, alebo na facebooku vždy s upozornením "zdieľajte, zdieľajte." V debatách vyvoláva rozhorčenie, nenávistné komentáre, ale čoraz viac ľudí reaguje aj slovami: Nešírte túto fámu, je to hoax! - teda nepravdivá poplašná správa.

To, že Finančná správa použila hoax, aby spropagovala svoju bločkovú lotériu, a médiá fámu vydávajú ako spravodajský článok, je niečo, čo nemá ďaleko od štátom garantovaného šírenia paniky.


V pondelok Finančné riaditeľstvo vydalo na "hlavičkovom papieri" varovanie pred zneužitím odhodených bločkov: "Finančná správa upozorňuje občanov, aby si dávali pozor na bločky, ktoré dostanú pri nákupe a následne ich odhodia. Na strednom Slovensku sme totiž zaznamenali prípady ich zneužitia," píše riaditeľstvo. A ako príklad zverejňuje text, ktorý im vraj prišiel na novú e-mailovú adresu: „Nakúpila som v supermarkete a lístok som nechala pri pokladni, vždy to tak nechávam, veď to predavačka vyhodí. Ale tentoraz vzal lístok muž, ktorý stál v rade za mnou. Keď som prišla k autu, začal kričať na celé parkovisko, že som mu ukradla košík s nákupom, že má na to blok (ten môj vyhodený) a zavolal policajtov. Zachránilo ma, že som platila kartou. Keď to muž počul, ušiel. Inak by som, podľa policajta, mala problém, pretože doklad o zaplatení mal on, nie ja. Takéto prípady sú vraj čoraz častejšie..."

Som prekvpená, že Finančná správa nemá problém zverejniť text, ktorý vychádza len z jedného e-mailu. Na moje otázky kto prípad nahlásil, ktoré oddelenie polície prípad riešilo a ako vyšetrovanie dopadlo odpovedala hovorkyňa Finančnej správy a autorka tlačovej správy Patrícia Macíková: "Podnet, na ktorý sa pýtate, prišiel na adresu pokladnica@financnasprava.sk. Finančná sprava garantuje občanom, že podnety budú riešené anonymne. Teda nemôžeme konkretizovať." Polícia, ktorú som oslovila tiež, zatiaľ mi takýto prípad neohlásila.

Je to s malými úpravami rovnaký obsah, aký sa šíri po facebooku ako hoax, (čiže na internete šírená nepotvrdená informácia). 
Toto som napríklad našla na fóre diva.sk, ide o príspevok z júna tohto roka:

hoax_diva.jpg

A jedna z posledných takýchto správ je na fóre na varecha.sk:

Za posledný rok túto správu nájdete aj na mnohých facebookových fórach, pri ktorých pribúdajú nenávistné komentáre (čo predpokladám, bude aj pod týmto článkom) a za nimi komentáre ľudí, ktorí upozorňujú: "Ľudia nebláznite, je to starý hoax, či fáma."

Správa vznikla už pred niekoľkými rokmi. Už v marci v roku 2011 blogerka v Česku upozornila na šírenie rasisticky ladeného spamu s rovnakým obsahom ale v češtine:

 

Zarážajúce však v tomto prípade je, že Finančná správa, použila hoax, hoci jej prišiel e-mailom, aby v tlačovej správe spropagovala novú e-mailovú adresu. Smutné je aj to, ako jej médiá naleteli. Viaceré redakcie z tlačovej správy urobili spravodajský článok a šíria fámu a s ňou aj paniku ďalej. Napríklad agentúra SITA, od ktorej preberá texty veľká časť médií, napísala článok Žena odhodila pokladničný blok, takmer prišla o svoj nákup, samostatný článok o "prípade" napísala aj Pluska, Aktuality.sk, príspevok bol aj v Televíznych novinách Markízy a písali o tom aj ďalší. Bez toho, aby si informáciu overili a zistili, kde, kedy a či vôbec sa stala.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?