Nech sa páči Šmejdi - povinne zapnúť starším príbuzným

Autor: Miroslava Kernová | 3.10.2013 o 11:12 | (upravené 3.10.2013 o 11:38) Karma článku: 13,12 | Prečítané:  10233x

O praktikách obchodných predajcov, ktorí zneužívajú dôveru dôchodcov a predávajú im tovar za neuveriteľné sumy, som počula už veľakrát. No až kým som nevidela dokument Šmejdi, tak ma ani nenapadlo, k akým hrozným praktikám sa znižujú. A ako ľahko sa dá zmanipulovať a zastrašiť ktokoľvek.

 Foto: ČT

Je dobré, že dokument Šmejdi odvysielala RTVS a myslím si, že by ho mali povinne doma pustiť všetci, ktorí u svojich rodičov zistia, že sa u nich odrazu objavila zvláštna deka zo 100 percentnej bavlny, ktorá je z umelín, nové hrnce, masážne kreslá a ďalšie nezmyselné veci, ktoré nikdy nepotrebovali.

Autorom dokumentu sa podarilo s kamerou dostať na predvádzacie akcie. Následne s psychológmi, právnikom a inými odborníkmi popísali manipulačné praktiky, dôkazy o psychickom či dokonca fyzickom nátlaku a vydieraní, ale aj o nekvalite predávaných výrobkov.

Jeden príklad za všetky. Staršiu pani na takejto akcii vylosovali, že vyhrala darček. Keď si ho prišla vyzdvihnúť, vzali jej o občiansky preukaz, aby jej vraj nachystali papiere k darčeku. Darček si mala nakoniec kúpiť. Darček nechcela a občiansky chcela vrátiť. Namiesto toho ju zavreli v miestnosti bez svedkov, vyšla odtiaľ úplne bezradná a nešťastná. Preukaz jej vrátili, až keď im dala všetky peniaze, čo mala, a dostala darček, ktorý vôbec nepotrebovala. Tešila sa, že nemusela platiť 1500, ktoré chceli, ale len 850 českých korún. V autobuse zistila, že podpísala splátkový kalendár na 35 tisíc korún a zaplatila prvú splátku.

"Pani prečo plačete," pýtala sa autorka v dokumente ďalšej staršej dámy? "Spýtal sa má pán pri stole, koľko mám ušetrené na pohreb?" Povedala dôchodkyňa Kveta.

Smutné na tom je, že oberajú dôchodcov nielen o všetko čo majú, ale často aj o to, čo nemajú.

Psychológovia upozorňujú, že spadnúť do manipulačného víru je jednoduché. Predajcovia sú najprv príjemní, vtipní, dobre oblečení, zámerne. Dôchodca prestáva byť ostražitý, necíti sa nikým a ničím ohrození. Účinok tzv. halo efektu vydrží dlho, čo predajcovia využívajú. „Ak ja si vo svojej mysli zapíšem niekoho, že je slušný, inteligentný, tak toto moje presvedčenie v mojom úsudku pretrváva, aj keď je odrazu hrubý, nepríjemný," vysvetľuje psychologička.

Aj keď dokument a reportáže ďalších médií odkryli viacerých podvodníkov, ktorým zmarili kšeft, stále križujú oba štáty autobusy, ktoré zvážajú dôchodcov na nové predvádzacie akcie. Niektorých naláka lacná saláma, no mnohí tam idú kvôli tomu, že sa cítia sami. Aj preto je potrebné takéto reportáže vysielať opakovane. Napríklad Kultúrny dom Ružinov v Bratislave dokument vysiela bezplatne pre všetkých dôchodcov. DK Lúky v Bratislave aj s následnou besedou s policajtkou. Paradoxne možno v rovnakých priestoroch, kam zvážajú dôchodcov na prezentácie.
Navrhujem, aby sa mestské časti inšpirovali šmejdami a porozposielali dôchodcom podobné pozvánky na bezplatné premietanie dokumentu. Potom nech im pustia aj nejakú veselú komédiu, aby ich to úplne neodrovnalo.

Ale celý film si môžete pozrieť aj tu - v archíve Českej televízie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?