Redaktorka Nového času sa údajne vydávala za vyšetrovateľku

Autor: Miroslava Kernová | 15.4.2013 o 14:06 | (upravené 18.4.2013 o 11:33) Karma článku: 9,79 | Prečítané:  3508x

Novinárka Nového času chcela získať čo najviac informácií o nehode, pri ktorej zahynuli piati ľudia. Polícia tvrdí, že aby sa jej poradilo získať vyjadrenie manželky muža, ktorý spôsobil nehodu, predstavila sa jej ako vyšetrovateľka prípadu. Šéfredaktorka Nového času má podozrenie, že "môže ísť o útok na novinára, resp. slobodu tlače, za ktorými sú iné motívy, než je snaha stíhať trestné činy." AKTUALIZÁCIA(18.4): Prokuratúra zrušila obvinenie (dole pod článkom)

Zuzana Š. je obvinená z toho, že sa vydávala pri získavaní informácií za vyšetrovateľku, povedala pre Omédiách.com trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová. Podľa mojich informácií ide o redaktorku Nového času.

Šlo o prípad nehody, keď opitý vodič v oblasti Mokrý Háj pri Skalici zrazil päť mladých ľudí a z miesta činu ušiel. Novinárka podľa polície chcela získať rodinné fotografie a informácie o nehode od manželky vodiča. Informáciu o obvinení priniesla agentúra SITA. Manželke sa údajne redaktorka predstavila, že je vyšetrovateľka a že vyšetrovanie vykonáva viac nezávislých vyšetrovateľov. „Postupne sa pýtala na okolnosti nehody, žena jej umožnila nafotiť si detaily zranení na tvári a tiež fotografiu jej manžela. Na druhý deň po jej návšteve vyšiel článok v celoslovenskom denníku a zo zverejneného textu a fotografií žena pochopila, že ju nenavštívila policajtka, ale redaktorka," cituje hovorkyňu SITA.

Ak by manželka vedela, že ide o novinárku, tak by ju vraj dnu nepustila a neposkytla by jej žiadne informácie.  V súčasnosti je novinárka obvinená. Za vydávanie sa za verejného činiteľa a za porušovanie domovej slobody jej hrozí väzenie.

Nehoda sa stala v júni minulého roka. Informovali o nej viaceré médiá. Nový čas priniesol aj článok Spoveď manželky cestného piráta, ktorý zrazil piatich ľudí s názvom Manžel pred nehodou pil takmer celý deň!

Požiadala som o stanovisko redaktorku aj vedenie redakcie Nového Času: "Spôsob informovania o údajnom obvinení jedného z našich redaktorov považujeme za neštandardné a neprofesionálne. Žiadne uznesenie o vznesení obvinení v tejto veci nebolo totiž nikomu zo zamestnancov redakcie denníka Nový Čas doručené. Je teda prinajmenšom zvláštne, že o tom trnavská polícia informovala ešte pred jeho doručením. Je logické, že bez toho, aby dotknutá osoba mala k dispozícii text uznesenia, nemôže sa k veci dotknutá osoba a ani redakcia relevantným spôsobom vyjadriť, pretože nevie, z čoho a najmä prečo je obvinená.  Uvedené skutočnosti vedú redakciu k podozreniu, že v skutočnosti môže ísť o útok na novinára, resp. slobodu tlače, za ktorými sú iné motívy, než je snaha stíhať trestné činy," povedala v pondelok pre Omédiách.com šéfredaktorka Nového času Júlia Kováčová.

Ak vyšetrovanie potvrdí slová policajnej hovorkyne, ide o absolútne popretie novinárskej profesie. A pritom je jedno, či ide o bulvár, alebo nie. Novinár sa nesmie vydávať za verejne činnú osobu, ani za nikoho iného. Novinár získava podklady pre články a iné diela tak, aby bolo zrejmé, že je novinár a neskrýva svoje celé meno a príslušnosť ku konkrétnemu médiu," píše sa v etickom kódexe novinára. Zároveň by mal novinár so zvýšenou citlivosťou a zodpovednosťou pristupovať k osobám, ktoré nemajú skúsenosti s komunikáciou s novinármi, neuvedomujú si dôsledky svojho konania, alebo sa ocitli v obzvlášť zložitej životnej situácii, najmä k obetiam či svedkom zločinov a tragédií.

Takzvané mimoriadne prostriedky novinárskej práce ako je napríklad skrytá kamera, môžu použiť investigatívni novinári, ale len v prípade, ktorý smeruje k naplneniu dôležitého verejného záujmu a vtedy, keď tento záujem nebolo možné uskutočniť iným spôsobom. Naviac, musí o tom vedieť vedenie redakcie. To ale nie je tento prípad.

AKTUALIZÁCIA (18.apríla 11:25): Prokuratúra zrušila obvinenie novinárky

Stanovisko šéfredaktorky Nového Času Júlie Kováčovej k postupu polície:

"Počudovanie nad nezákonnými praktikami polície k obvinenej novinárke Nového Času

V súvislosti s medializáciou redaktorky najväčšieho slovenského denníka, ktorá sa mala dopustiť prečinu poškodzovania cudzích práv, keď sa mala vydávať za vyšetrovateľku, vyjadrujeme rozhorčenie nad postupmi policajného vyšetrovateľa. Neprofesionálnym a nezákonným postupom hrubo poškodil dobrú povesť redaktorky aj denníka Nový Čas.

Vykonštruované obvinenie, ktoré prokuratúra okamžite v priebehu jedného dňa zrušila, však postačilo na to, aby navodilo falošný dojem, že najväčší slovenský denník zamestnáva a posiela redaktorov do terénu ako falošných vyšetrovateľov.

Nie je to pravda a ohradzujeme sa proti takýmto obvineniam, ktoré polícia vypustila do okruhu pre média v čase, keď už prokurátura toto obvinenie zrušila s tým, že je nezákonné! Informáciu, ktorú policajná hovorkyňa o obvinenej novinárke 15. apríla zverejnila, navyše ani neoverila a dodatočne nedementovala, kedže ten istý deň 15. apríla prokurátor Okresnej prokuratúry Skalica zrušil uznesenie vyšetrovateľa o obvinení pre jeho nezákonnosť a nedostatky.

Stalo sa tak v priebehu jediného pracovného dňa. Novinárku Nového Času obvinili v piatok 12. apríla a hneď v pondelok bolo rozhoduntie o obvinení zrušené. Pýtame sa, aké závažné dôkazy polícia nazhromaždila, keď ich prokuratúra okamžite zmietla zo stola.

Vydavateľstvo Ringier Axel Springer, ktoré vydáva denník Nový Čas ani dotknutá redaktorka dodnes oficiálne uznesenie o obvinení  a o trestnom stíhaní redaktorky z 12. apríla 2013 nedostalo. Bolo nám ale doručené uznesenie z 15.apríla 2013 o zrušení uznesenia, podľa ktorého bola redaktorka obvinená. Takéto konanie, že polícia stihla informovať verejnosť skôr ako dotknuté strany, považujeme pri najmenšom za neprofesionálne aj vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti.

Tento neštandardný postup polície považujeme za šikanovanie novinárky, ktorá píše aj o práci polície."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?