Lampa má konkurenciu - Colnicu

Autor: Miroslava Kernová | 15.4.2013 o 10:21 | (upravené 16.4.2013 o 22:16) Karma článku: 13,36 | Prečítané:  5616x

Po pätnástich rokoch od rozdelenia Československa sa komerčné televízie spojili a začali natáčať spoločne talentové a spevácke šou. Slovenská a Česká televízia na spoločný program potrebovali dvadsať rokov. Jeden pokus bol už minulý rok, no nevyšiel.

 Foto: RTVS

Bol to dokumentárny cyklus Zbohom Československo, ktorý sa vysielal nakoniec len v Čechách, STV od neho po zmene vedenia ustúpila.

Václav Mika a Petr Dvořák (bývalí šéfovia Markízy a Novy) sa nakoniec dohodli a priniesli spoločný 13-dielny dokumentárny projekt Colnica s podtitulom Československo po 20 rokoch. Ten odštartoval v nedeľu večer na Dvojke.

Už podľa prvých reakcií na sociálnych sieťach bolo jasné, že relácia - nezvyčajne na pomery Dvojky - zaujala. A nielen debatami o tom, či Adela je, alebo nie je vhodná na moderovanie takejto relácie. Prvý diel Colnice, ktorý mal neľahkú tému „Kríza politických elít," dopadol u mňa veľmi dobre.

Colnica porovnávala nielen názory ľudí z dvoch odlišne sa rozvíjajúcich krajín, ale porovnávala aj dva rozdielne dokumenty. Prvý bol dokument Hradčany, ktorý priniesol vtipný pohľad na to, ako v rodinách jednej českej dediny hľadali prezidenta, na ktorého by boli hrdí a hľadali pre jeho fotografiu miesto vo svojom príbytku. Na druhej strane bol vážnejší dokument Zuzany Piussi, ktorá hľadala príčinu „krízy elít" u ľudí ako Milan Lasica, Gabriela Drobová, František Borovský, Rasťo Piško, Richard Stanke, Antón Srholec, Milan Šimečka a ďalší.

Dva krátke dokumenty povedali viac, akokeby televízie priniesli dve hodiny rozprávania analytikov. Aj zostava hostí bola dobrá - novinár Tom Nicholson, teológ a publicista Michal Havran a kontroverzný česko-slovenský politológ Roman Joch.

Aj keď nie každému sadla v tejto talkshow Adela Banášová, pri usadenom štýle moderovátora z českej strany Michala Prokopa bola Adela jeho spontánnejšou protiváhou. A aj vďaka jej odľahčenému prístupu relácia nebola len o dezilúzií, ktorá šla z dokumentu Zuzany Piussi, či názorov prítomných hostí.  Do budúcna by ale nevadilo, ak by sa Adela pri tejto relácii posunula ďalej od štýlu moderovania, ktorý je počuť vo Fun rádiu, a nechala viac času pre hostí, ako pre seba.

Colnica je pre mňa pozitívnym prekvapením. Prichystaných je 13 dielov, v každom budú dva nové dokumenty od režisérov zo Slovenska a Čiech. Ďalší diel s názvom Máme dvadsať bude porovnávať, ktorí dvadsiatníci sa majú lepšie, a prinesie dokument mladej režisérky Terezy Nvotovej. Nová relácia asi nebude lámať rekordy sledovanosti, ale je príjemnou alternatívou pre tých, ktorí nemusia seriály ako Búrlivé víno alebo Panelák či SuperStar.

Relácia je zverejnená aj v archíve Českej televízie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?