Matka spí s mužom svojej dcéry, to je ponuka JOJ pre siedmakov

Autor: Miroslava Kernová | 12.4.2013 o 16:11 | (upravené 12.4.2013 o 19:56) Karma článku: 8,68 | Prečítané:  68674x

Príbeh o nymfomanke, ktorá nevie pred svojou dcérou skryť závislosť na sexe, vulgárne nadávky a bitka, vyšetrovanie vraždy, alebo príbeh o tom, ako matka zvedie manžela svojej dcéry. Toto je predstava televízií o tom, ako má vyzerať program pre siedmakov ba aj šiestakov základnej školy. Sú to bežné scény, ktoré sa objavujú v relácii JOJ Rodinné záležitosti, v Súdnej sieni alebo v kriminálkach na JOJ a Markíze. Do prvého apríla to bol program určený pre vekovú kategóriu staršiu ako 15 rokov, od 1. apríla je to už program pre mladšieho diváka - od 12 rokov.

Reprofoto JOJReprofoto JOJ

Televízie takto jednoducho - prepísaním číslic - zareagovali na novú vyhlášku ministra kultúry Mareka Maďariča, ktorý ňou sľuboval ochranu detí pred vulgárnosťou a nevhodný obsahom. Vyhláška platí od 1. apríla. Kým v minulosti platila pre televízie len jedna časová opona (program nevhodný pre mladších ako 18 rokov sa nesmie vysielať pred 22. hodinou), nová vyhláška prináša druhú časovú oponu, podľa ktorej sa program nevhodný pre skupinu mladšiu ako 15 rokov nemusie vysielať pred 20. hodinou.

Jej cieľom bolo ochrániť deti a mládež pred nevhodným vysielaním, odstrániť z denného vysielania najkritizovanejšie programy, ktoré obsahujú detailné naturalistické násilie, sexuálne scény, či vulgárne alebo obscénne vyjadrovanie, deklaroval Maďarič, ktorý rokoval aj s vysielateľmi.

Vysielatelia si s tým hlavu nelámali. Len prepísali pri jednotlivých programoch číslo 15 na 12, aby nevhodný program nemuseli presúvať za večerné správy. Okrem prízemnej a vulgárnej relácie Rodinné záležitosti JOJ sa takto znížila veková hranica aj pre Súdnu sieň, Panelák, seriál Dr.Dokonalý, ďalšie krimi seriály plné vrážd, napríklad Kosti, detektívka Námorný vyšetrovací úrad, alebo seriál Dva a pol chlapa a ďalšie, ktoré sa bežne vysielajú aj počas dňa. V súčasnosti majú pauzu reality šou ako Farma, ale predpokladám, že by ich televízie tiež omladili.

Zámer "ochrániť deti a mládež pred nevhodným vysielaním, odstrániť z denného vysielania najkritizovanejšie programy, ktoré obsahujú detailné naturalistické násilie, sexuálne scény, či vulgárne alebo obscénne vyjadrovanie" sa teda vôbec nesplnil - práve naopak. To, ako zaregovali JOJ a Markíza, je výsmech divákom, hlavne tým, ktorí majú deti. Piktogramy pri tomto spôsobe uvažovania sú už úplne zbytočné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?