Česká novinárka nafúkla Tatry

Autor: Miroslava Kernová | 22.2.2013 o 15:17 | (upravené 22.2.2013 o 16:13) Karma článku: 11,89 | Prečítané:  24109x

Spravodajský web novinky.cz má rozprávkovú predstavu o Vysokých Tatrách. V článku, v ktorom pozýva lyžiarov do Vysokých Tatier, počíta atrakcie podľa vzorca "od buka do buka".

Na českom webe novinky.cz vyšiel vo štvrtok podvečer článok Desítky tisíc Čechů vyrážejí do Tater. Láká je přes 300 lyžařských středisek plný superlatívov o tom, aké úžasné je ísť do Vysokých Tatier. Pokiaľ by ho napísal slovenský novinár, rozmýšľam, ktorý rezort si ho zaplatil. Pri článku českej novinárky ma však prekvapil počet lyžiarských stredísk: „Víc než 1000 vleků a lanovek, přes 300 lyžařských středisek, desítky kilometrů běžkařských tratí i moderní infrastruktura - to vše na turisty čeká ve slovenských Vysokých Tatrách." Pokiaľ by to bola pravda, v Alpách nám môžu ticho závidieť.

Rozloha slovenskej časi Vysokých Tatier je 260 štvorcových kilometrov. Podľa článku by tak na každý jeden km2 pripadalo minimálne jedno lyžiarske stredisko a takmer štyri vleky. Desivá predstava. Prechádzka po Tatrách by nebola jednoduchá.

Aby českí turisti, ktorých nalákajú novinky.cz, neboli pri príchode do našich hôr sklamaní, tu sú reálne čísla: vo Vysokých Tatrách je 13 oficiálnych lyžiarskych stredísk, pri ktorých je približne 50 lyžiarskych vlekov a lanoviek. A to je vzhľadom na veľkosť regiónu a rozsah chráneného územia celkom dosť.

Našla som aj pôvodný zdroj, ktorým sa pravdepodobne inšpirovala redaktorka. Údaje, ktoré mali platiť pre celé Slovensko pripojila k Vysokým Tatrám. Amatérska stránka visitslovakia.com píše, že na Slovensku "je viac ako 1 000 lyžiarskych vlekov a 300 lanoviek najmodernejších typov, kvalitne upravené zjazdové aj bežecké dráhy, ktoré majú jedinú „chybu" Sú také špičkové, že neviete, pre ktorú z nich sa máte skôr rozhodnúť a ktorú vyskúšať." Aj tieto údaje pre celé Slovensko sú ale úplne mimo.

Podľa údajov Slovenskej agentúry pre cestovný ruch je na Slovensku 97 lyžiarskych stredísk. Vlekov a lanoviek  ako zrátal bloger bolo v roku 2007 spolu 845.

Je fajn, ak sa v zahraničí píše o Slovensku. Lepšie by ale bolo, ak sa napíše pravda a novinári si dajú prácu, aby nepužívali nezmysly. Šok neznalých turistov po príchode k nám bude menší.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?