TA3 má na politikov dvojaký meter

Autor: Miroslava Kernová | 11.2.2013 o 9:33 | (upravené 11.2.2013 o 9:46) Karma článku: 13,69 | Prečítané:  49798x

Televízne diskusie s politikmi musia byť podľa zákona vyvážené. To znamená, že ak je v relácii zástupca vládnej strany, mal by v nej byť aj rovnocenný zástupca z opozície. Niekedy redakcie vyvinú enormné úsilie, aby bola relácia objektívna. Niekedy ani nie. To je prípad nedávneho vydania Témy dňa s Petrom Bielikom, ktorý uchránil Roberta Kaliňáka pred politickou opozíciou.

Peter BielikPeter Bielik

Téma dňa z 30. januára bola o dôchodkoch policajtov a vojakov. Moderátor relácie Peter Bielik do nej pozval ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru. „Snažili sme sa samozrejme získať aj hosťa z radov opozície. Žiaľ napriek tomu, že sme oslovili viacerých poslancov, to dnes k tejto téme nebolo možné," tvrdil na začiatku relácie Bielik.

Overila som si, či to naozaj nebolo možné. Keďže mi TA3 ani Bielik konkrétne neodpovedali, koho oslovili, spýtala som sa tlačových oddelení opozičných strán. Podľa ich odpovedí TA3 oslovila  podpredsedu KDH Júliusa Brocku a Martina Fedora z SDKÚ. Nemohli prísť. V stranách nemali informácie, že by Bielik oslovil niekoho iného. Reformu dôchodkov policajtov a vojakov mali v predchádzajúcej vláde na starosti bývalý minister vnútra Daniel Lipšic (Nova väčšina) a exminister obrany Ľubomír Galko (SaS). Obaja boli prekvapení, prečo ich k téme nepozvali. Aj z pohľadu témy, ale aj ako exministri by boli adekvátnou protiváhou Kaliňákovi. Bielik ich však, ako povedali pre blog, neoslovil.

Snaha o zabezpečenie objektívnosti relácie bola v tomto prípade len formálna. V TA3 si to nemyslia: „Relácia Téma dňa je o vyváženej diskusii k najaktuálnejším celospoločenským udalostiam. Tak tomu bolo aj v prípade vydania relácie v stredu 30.1.2013. S ministrom vnútra Robertom Kaliňákom nediskutoval Peter Bielik sám, na telefonickej linke bol druhým diskutujúcim Miroslav Litva, predseda Odborového zväzu polície v SR. V úvode relácie Peter Bielik taktiež dostatočne vysvetlil neprítomnosť v poradí tretieho diskutujúceho hosťa," reagovala na otázky blogu televízia TA3.

Kaliňák sám áno, Mikloš už nie

Pôvodne mal v tento deň debatovať niekto iný a na inú tému. Bielik najprv pozval bývalého ministra financií Ivana Mikloša z SDKÚ, ale nakoniec kvôli tomu, že k nemu nezohnal oponenta, jeho pozvanie zrušil. Mikloša to, že Kaliňák v relácii mohol diskutovať bez primeraného oponenta a on nie, nahnevalo: „Práve som sa dozvedel, že včera bol na TA3 v Téme dňa diskutovať minister Kaliňák bez oponenta a moderátor Bielik to odôvodnil tým, že nezohnal nikoho z opozície. Fiha, tak to sa Bielik a TA3 pekne vyfarbili. O čo ide? Pán Bielik mi poslal včera popoludní SMS s pozvánkou do tejto istej relácie na tému aktuálny odhad rastu ekonomiky." Mikloš súhlasil a opýtal sa Bielika, s kým pôjde. „Odpísal, že so štátnym tajomníkom Pelegrinim. Asi o hodinu mi napísal, že ho to mrzí, ale musí to zrušiť, lebo nikto z MF nemôže." Mikloš mu osobne obratom zavolal s návrhom, aby ho pozval samého, ak nikto z MF, pripadne zo Smeru, nemôže (podľa Mikloša skôr nechce). „Odmietol to s tým, že mi sľúbil, že ma zavolá niekedy inokedy s Kažimírom. A potom si tam kľudne presne v tej istej relácii sadne sám s Kaliňákom a odôvodní to tým, že nezohnal nikoho z opozície. Gratulujem, ukážka nestranného, nezávislého a profesionálneho novinára..." napísal Mikloš na svojom verejnom facebookovom profile.

TA3 Miklošove výhrady nekomentovala.

Je vecou televízie, akú si vybrie tému relácie, akých politikov pozve a je na nej, ak to podľa situácie zmení, a to bez ohľadu na želania politikov. Meter by však mala mať voči všetkým rovnaký.

 

Viac o médiách na mediálnom portáli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?