Igor Cibula mal v Plus jeden deň stranu, písala ju aj jeho dcéra

Autor: Miroslava Kernová | 25.1.2013 o 16:13 | (upravené 28.1.2013 o 23:22) Karma článku: 11,30 | Prečítané:  14903x

Plus jeden deň v piatok uverejnil rozhovor s bývalým riaditeľom rozviedky SIS Igorom Cibulom o tajnej službe s názvom Sex majú agentky povolený, lásku nie. Pod rozhovorom sú dve skratky: „dp, irk." Irk je skratka redaktorky Iris Kopcsayovej, dcéry Cibulu z prvého manželstva. To, že je spoluautorka v príbuzenskom vzťahu s Cibulom, redakcia nikde neuviedla. K rozhovoru je na webe pripojený aj článok, kde je podpísaná skratkou len Kopcsayová. Prináša v ňom pohľad Cibulu ako odborníka na tajné služby na aktuálny prípad Slováka, údajného agenta CIA.

„Prípad mladého Slováka Mateja Valucha (26) z Dubnice nad Váhom, ktorý mal byť údajne agentom CIA, vzbudil záujem o fungovanie tajných služieb a vyvolal rad otázok. Niektoré sme za vás položili bývalému riaditeľovi rozviedky SIS Igorovi Cibulovi. Na väčšinu z nich sme dostali odpoveď," uvádza rozhovor Pluska.

Cibula mal v piatok v Pluske výrazný priestor a hoci nie je článok o ňom, ale o jeho pohľade na kauzu údajného agenta, myslím si, že redakcia mala spomenúť, že s Cibulom sa rozpráva jeho príbuzná. Čitateľ sa potom pozerá cez optiku, že rozhovor urobil niekto blízky a možno pochopí aj to, že sa napríklad vo vizitke Cibulu neobjaví žiadna kontroverzná zmienka. V jeho vizitke na webe spomína rôzne kariérne pozície Cibulu. To, že bol napríklad dôstojníkom komunistickej rozviedky v rokoch 1969-71, ale nepíše.

Rozhovor matky s dcérou, alebo iných príbuzných sám o sebe nie je problém. Naopak, často prináša pohľad na respondenta cez úplne inú optiku, keďže príbuzného lepšie pozná. Takto vznikol zaujímavý rozhovor Evy Čobejovej redaktorky .týždňa s jej švagrinou herečkou Michaelou Čobejovou, ale už v úvode však redakcia píše, že sú švagriné.
Myslím si, že pre čitateľa majú hodnotu aj vyjadrenia Cibulu v článku jeho dcéry, ale čitatelia by mali vedieť, že sú príbuzní.
Požiadala som o stanovisko šéfredaktorku Plusky, tá sa k prípadu nevyjadrila.
Iris Kopcsayová konflikt záujmov odmieta. Pripájam jej nekrátenú reakciu:

Reakcia I. Kopcsayovej k článku Odborník na tajné služby Cibula: Matej Valuch je ideálny typ agenta
"Pracujem na oddelení domácej politiky. Keď vznikla požiadavka osloviť odborníka na tajné služby k téme údajného agenta CIA Mateja Valucha, v redakcii ma tým poverili. Vedeli, že môj otec prednáša na vysokej škole predmet tajné služby, tak im to prišlo prirodzené. Téma sa v médiách bežne zvykne prideliť redaktorovi, ktorý má na respondenta najlepší kontakt. Zjednodušene povedané tomu, komu respondent najskôr zdvihne telefón a komu najviac dôveruje, a teda najochotnejšie sa vyjadrí. Dôvody sú čisto pragmatické. Je to bežná prax aj v prípade, že respondent nie je s redaktorom v príbuzenskom pomere, ale v priateľskom. Igora Cibulu som k článku oslovila ako odborníka a rovnako by sa bol k téme vyjadril ktorejkoľvek inej redaktorke, takže som v tom nevidela konflikt záujmov. Využila som len svoj dobrý novinársky kontakt. Mať a využívať dobré kontakty je výhodou každého novinára, resp. je to priam súčasť novinárskej práce, ak chcete - know-how. Cibulu mohlo k danej téme osloviť ktorékoľvek iné médium a aj tak niektoré urobili.
Na moje prekvapenie si napríklad mnoho mojich kolegov z brandže tyká s politikmi a čitatelia o tom vôbec nie sú v článkoch informovaní. Nie sú títo kolegovia v konflikte záujmov? Ja si netykám s nikým, okrem jedného poslanca zo strany Smer, ešte od roku 1985, keď bol mojím kolegom v Petrimexe. Robila som tam korešpondentku, pretože som sa kvôli zlému kádrovému profilu - otcovi vyhodenému zo strany - nedostala na vysokú školu. "


Reakcia I. Kopcsayovej k rozhovoru Igor Cibula: Sex majú agentky povolený, lásku nie

"Ak si rozhovor s Igorom Cibulom na tému tajné služby prečíta profesionál, zistí, že nejde o klasický rozhovor, kde novinár osobne kladie otázky respondentovi a reaguje na jeho odpovede. Pôvodne malo ísť o online rozhovor, kde by otázky kládli čitatelia, ale respodent na tento druh rozhovoru nemal čas. V redakcii teda vznikol nápad poslať mu otázky e-mailom. Otázky vznikli ako kolektívne dielo celého oddelenia, preto je pod rozhovorom aj skratka "dp", domáca politika. Nie som autorkou rozhovoru a ani si nechcem privlastňovať jeho autorstvo, pretože som sa na ňom podieľala len ako spoluautorka otázok a napokon som iba odpovede zaslané e-mailom zoradila tak, aby mali hlavu a pätu, aby z nich mal čitateľ lepší zážitok, keďže otázky boli pôvodne zoradené nesúrodo. Rozhovor, samozrejme, ešte prešiel rukami editora a mojich nadriadených. Nešlo o profilový rozhovor, ale iba o rozhovor na odbornú tému, rôzne zaujímavosti z fungovania tajných služieb, nevidím preto v tomto prípade konflikt záujmov. Ak som v konflikte záujmov ja, tak je v konflikte záujmov aj autorka tohto blogu Miroslava Kernová, ktorej manžel Miroslav Kern pracuje ako redaktor v denníku Sme.* Dávať v takomto prípade k rozhovoru informáciu, že som dcérou Igora Cibulu z jeho prvého manželstva a od štyroch rokov s ním nežijem v spoločnej domácnosti, by bolo pre čitateľa zbytočné a mätúce. Nechápal by, načo tam takáto informácia vôbec je. Bolo by to aj neprofesionálne a išlo by o zásah do môjho súkromia. Vymyslela som k rozhovoru asi štyri otázky a zoradila logicky zaslané odpovede, to je všetko. Načo obťažovať čitateľa informáciou, koho som dcéra? Okrem toho to nie je verejne prístupná informácia, takže spôsob, akým ste sa k nej dostali, je asi výsledkom konfliktu záujmov. Navyše, ktorékoľvek periodikum môže Igora Cibulu osloviť a pýtať sa ho načo len chce, položiť mu akékoľvek nepríjemné otázky."

*Na to, že som manželkou redaktora SME a bývalou redaktorkou SME, upozorňujem pri každom mojom článku - táto informácia je pod mojou fotografiou. O práci manžela nepíšem, ani sa nechystám. Ak by sa tak náhodou stalo, čitateľov na to aj v samotnom úvode článku upozorním.

 

Viac o médiách na novom mediálnom portáli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?


Už ste čítali?