Igor Cibula mal v Plus jeden deň stranu, písala ju aj jeho dcéra

Autor: Miroslava Kernová | 25.1.2013 o 16:13 | (upravené 28.1.2013 o 23:22) Karma článku: 11,30 | Prečítané:  15250x

Plus jeden deň v piatok uverejnil rozhovor s bývalým riaditeľom rozviedky SIS Igorom Cibulom o tajnej službe s názvom Sex majú agentky povolený, lásku nie. Pod rozhovorom sú dve skratky: „dp, irk." Irk je skratka redaktorky Iris Kopcsayovej, dcéry Cibulu z prvého manželstva. To, že je spoluautorka v príbuzenskom vzťahu s Cibulom, redakcia nikde neuviedla. K rozhovoru je na webe pripojený aj článok, kde je podpísaná skratkou len Kopcsayová. Prináša v ňom pohľad Cibulu ako odborníka na tajné služby na aktuálny prípad Slováka, údajného agenta CIA.

„Prípad mladého Slováka Mateja Valucha (26) z Dubnice nad Váhom, ktorý mal byť údajne agentom CIA, vzbudil záujem o fungovanie tajných služieb a vyvolal rad otázok. Niektoré sme za vás položili bývalému riaditeľovi rozviedky SIS Igorovi Cibulovi. Na väčšinu z nich sme dostali odpoveď," uvádza rozhovor Pluska.

Cibula mal v piatok v Pluske výrazný priestor a hoci nie je článok o ňom, ale o jeho pohľade na kauzu údajného agenta, myslím si, že redakcia mala spomenúť, že s Cibulom sa rozpráva jeho príbuzná. Čitateľ sa potom pozerá cez optiku, že rozhovor urobil niekto blízky a možno pochopí aj to, že sa napríklad vo vizitke Cibulu neobjaví žiadna kontroverzná zmienka. V jeho vizitke na webe spomína rôzne kariérne pozície Cibulu. To, že bol napríklad dôstojníkom komunistickej rozviedky v rokoch 1969-71, ale nepíše.

Rozhovor matky s dcérou, alebo iných príbuzných sám o sebe nie je problém. Naopak, často prináša pohľad na respondenta cez úplne inú optiku, keďže príbuzného lepšie pozná. Takto vznikol zaujímavý rozhovor Evy Čobejovej redaktorky .týždňa s jej švagrinou herečkou Michaelou Čobejovou, ale už v úvode však redakcia píše, že sú švagriné.
Myslím si, že pre čitateľa majú hodnotu aj vyjadrenia Cibulu v článku jeho dcéry, ale čitatelia by mali vedieť, že sú príbuzní.
Požiadala som o stanovisko šéfredaktorku Plusky, tá sa k prípadu nevyjadrila.
Iris Kopcsayová konflikt záujmov odmieta. Pripájam jej nekrátenú reakciu:

Reakcia I. Kopcsayovej k článku Odborník na tajné služby Cibula: Matej Valuch je ideálny typ agenta
"Pracujem na oddelení domácej politiky. Keď vznikla požiadavka osloviť odborníka na tajné služby k téme údajného agenta CIA Mateja Valucha, v redakcii ma tým poverili. Vedeli, že môj otec prednáša na vysokej škole predmet tajné služby, tak im to prišlo prirodzené. Téma sa v médiách bežne zvykne prideliť redaktorovi, ktorý má na respondenta najlepší kontakt. Zjednodušene povedané tomu, komu respondent najskôr zdvihne telefón a komu najviac dôveruje, a teda najochotnejšie sa vyjadrí. Dôvody sú čisto pragmatické. Je to bežná prax aj v prípade, že respondent nie je s redaktorom v príbuzenskom pomere, ale v priateľskom. Igora Cibulu som k článku oslovila ako odborníka a rovnako by sa bol k téme vyjadril ktorejkoľvek inej redaktorke, takže som v tom nevidela konflikt záujmov. Využila som len svoj dobrý novinársky kontakt. Mať a využívať dobré kontakty je výhodou každého novinára, resp. je to priam súčasť novinárskej práce, ak chcete - know-how. Cibulu mohlo k danej téme osloviť ktorékoľvek iné médium a aj tak niektoré urobili.
Na moje prekvapenie si napríklad mnoho mojich kolegov z brandže tyká s politikmi a čitatelia o tom vôbec nie sú v článkoch informovaní. Nie sú títo kolegovia v konflikte záujmov? Ja si netykám s nikým, okrem jedného poslanca zo strany Smer, ešte od roku 1985, keď bol mojím kolegom v Petrimexe. Robila som tam korešpondentku, pretože som sa kvôli zlému kádrovému profilu - otcovi vyhodenému zo strany - nedostala na vysokú školu. "


Reakcia I. Kopcsayovej k rozhovoru Igor Cibula: Sex majú agentky povolený, lásku nie

"Ak si rozhovor s Igorom Cibulom na tému tajné služby prečíta profesionál, zistí, že nejde o klasický rozhovor, kde novinár osobne kladie otázky respondentovi a reaguje na jeho odpovede. Pôvodne malo ísť o online rozhovor, kde by otázky kládli čitatelia, ale respodent na tento druh rozhovoru nemal čas. V redakcii teda vznikol nápad poslať mu otázky e-mailom. Otázky vznikli ako kolektívne dielo celého oddelenia, preto je pod rozhovorom aj skratka "dp", domáca politika. Nie som autorkou rozhovoru a ani si nechcem privlastňovať jeho autorstvo, pretože som sa na ňom podieľala len ako spoluautorka otázok a napokon som iba odpovede zaslané e-mailom zoradila tak, aby mali hlavu a pätu, aby z nich mal čitateľ lepší zážitok, keďže otázky boli pôvodne zoradené nesúrodo. Rozhovor, samozrejme, ešte prešiel rukami editora a mojich nadriadených. Nešlo o profilový rozhovor, ale iba o rozhovor na odbornú tému, rôzne zaujímavosti z fungovania tajných služieb, nevidím preto v tomto prípade konflikt záujmov. Ak som v konflikte záujmov ja, tak je v konflikte záujmov aj autorka tohto blogu Miroslava Kernová, ktorej manžel Miroslav Kern pracuje ako redaktor v denníku Sme.* Dávať v takomto prípade k rozhovoru informáciu, že som dcérou Igora Cibulu z jeho prvého manželstva a od štyroch rokov s ním nežijem v spoločnej domácnosti, by bolo pre čitateľa zbytočné a mätúce. Nechápal by, načo tam takáto informácia vôbec je. Bolo by to aj neprofesionálne a išlo by o zásah do môjho súkromia. Vymyslela som k rozhovoru asi štyri otázky a zoradila logicky zaslané odpovede, to je všetko. Načo obťažovať čitateľa informáciou, koho som dcéra? Okrem toho to nie je verejne prístupná informácia, takže spôsob, akým ste sa k nej dostali, je asi výsledkom konfliktu záujmov. Navyše, ktorékoľvek periodikum môže Igora Cibulu osloviť a pýtať sa ho načo len chce, položiť mu akékoľvek nepríjemné otázky."

*Na to, že som manželkou redaktora SME a bývalou redaktorkou SME, upozorňujem pri každom mojom článku - táto informácia je pod mojou fotografiou. O práci manžela nepíšem, ani sa nechystám. Ak by sa tak náhodou stalo, čitateľov na to aj v samotnom úvode článku upozorním.

 

Viac o médiách na novom mediálnom portáli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?