Ministerka nemá problém s kotolníkom, ale s redaktorkou Markízy

Autor: Miroslava Kernová | 15.1.2013 o 10:41 | (upravené 15.1.2013 o 10:54) Karma článku: 18,06 | Prečítané:  22727x

Redaktorka Markízy Barbora Demešová a jej kolegovia upozornili v reportáži na absurdnú situáciu, keď ozdravný plán pre nemocnicu v Žiline vyrába firma kotolníka, ktorý nevie, čomu sa jeho firma venuje a je zároveň susedom riaditeľa nemocnice. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská reagovala tak, že zaútočila na redaktorku. Tej hrozí od riaditeľa nemocnice trestné oznámenie a podanie na licenčnú radu. Opäť je tu ďalší prípad, keď sa novinár, ktorý poukáže na podozrivé praktiky, dostáva pod tlak štátnej moci.

Minulý týždeň odvysielala televízia Markíza reportáž Nemocnicu ozdravuje kotolník o tom, že riaditeľ žilinskej nemocnice Štefan Volák kúpil ozdravný plán potrebný pre záchranu nemocnice od svojho suseda, kotolníka Juraja Majera. "Ten je konateľom spoločnosti PP Partnership, ktorej Volák zaplatil za spomínaný dokument z nemocničných peňazí 10-tisíc eur. Ozdravný plán Štefan Volák odmieta zverejniť a veľa o ňom nepovedal ani konateľ spoločnosti, ktorá ho údajne dodala," informovala Markíza.

Reportáž, v ktorej kotolník nevedel povedať čomu sa jeho firma venuje, vyvolala pobúrené reakcie divákov.

Na druhý deň nahnevane zareagovala aj samotná ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, ktorej nemocnica podlieha. Nepobúrilo ju však, to, že ozdravný plán chystá firma kotolníka a suseda riaditeľa, ale zaútočila na redaktorku Markízy. Obvinila ju zo lživej a zavádzajúcej kampane, klamstva. "Odvysielané reportáže vníma ministerstvo zdravotníctva ako poškodenie dobrého mena ministerstva, riaditeľa FNsP Žilina a rovnako aj ministerky. Zároveň ide aj o osočovanie a znevažovanie doterajších krokov rezortu v prospech skvalitňovania zdravotníctva," napísalo ministerstvo vo vyhlásení, ktoré je zverejnené na stránke MZ.

Ministerstvo nekonkretizovalo, čo považuje za klamstvá redaktorky. Ministerstvo sa nazdáva, že Demešová porušila profesionálne a etické pravidlá žurnalistickej tvorby, keď vopred riaditeľa Voláka neupozornila na to, že si telefonický rozhovor nahráva a odvysiela ho. "Riaditeľ nemocnice redaktorku v textovej správe a prostredníctvom mailu požiadal, aby mu zaslala všetky jej otázky elektronickou poštou a následne jej budú zodpovedané, na jeho výzvu však nereagovala," píše ministerstvo, ktoré nahrávku označilo za utajenú.

Vedenie spravodajstva Markízy to dôrazne odmieta. "MZ SR obviňuje televíziu z uvádzania klamstiev bez toho, aby toto tvrdenie podporilo akýmkoľvek konkrétnym faktom. Podobne aj tvrdenie MZ SR o tom, že nahrávka rozhovoru s riaditeľom bola utajená, je taktiež nepravdivá. Redaktorka sa riadne predstavila svojim menom a názvom média, pre ktoré pracuje. Redaktorka reagovala aj na písomnú výzvu zaslanú e-mailom, žiadnu odpoveď od vedenia nemocnice už nedostala. Preto obvinenia zo strany ministerstva či Žilinskej nemocnice považujeme za nekorektné a neopodstatnené," povedal pre blog Henrich Krejča, Riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky Markízy.

Myslím si, že riaditeľ dostal priestor na reakciu a aj ju využil. Z reportáže je zjavné, že vedel, že sa rozpráva s redaktorkou. Volák nie je nováčik, má skúsenosť s novinármi, takže vie, že ak sa s ním rozpráva novinár, tak  preto, že chce jeho vyjadrenia použiť v reportáži.

Čakala som, že ministerku pobúri analýza od kotolníka pre nemocnicu, bude prípad riešiť alebo ak s tým súhlasí, vysvetlí občanom, prečo je to tak. Pokiaľ si myslí, že v reportáži odznelo klamstvo, mala napísať aké. Takto to považujem, nielen za urazený a nepodložený útok na novinára, ale aj prihlásenie sa ku konaniu riaditeľa nemocnice.

Volák podľa denníka SME ohlásil trestné oznámenie na redaktorku Markízy a podnet na licenčnú radu. Ministerka teraz odmieta odpovedať redaktorke Markízy na otázky, odvoláva sa na trestné oznámenie. Ministerka by mala odpovedať na otázky novinárky bez ohľadu na to, či riaditeľ nemocnice podá alebo nepodá trestné oznámenie.

"Je viac ako smutné, že sa na Slovensku používa inštitút trestného oznámenia na novinára po tom, čo si novinár len dôkladne vykoná prácu a upozorní na možný zdroj nekalých praktík. Je poľutovaniahodné, ak sa štátna inštitúcia nedokáže brániť argumentmi, ale len slovami o jej znevažovaní práce," kritizuje postoj ministerstva Tamara Valková, šéfka Slovenského syndikátu novinárov.

 

Viac o médiách na novom mediálnom portáli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?