Prečo blogujem?

Autor: Miroslava Kernová | 28.12.2012 o 10:47 | (upravené 28.12.2012 o 11:05) Karma článku: 11,71 | Prečítané:  2097x

Pred necelým rokom som začala písať komentáre o novinároch a médiách na blog. Odvtedy sa mi podarilo napísať 83 článkov, ktoré mali čítanosť viac ako 1,3 milióna návštev (počíta sa jedna IP adresa na článok). Blogy som nezačala písať len tak. O médiách som písala už predtým: ako novinárka dlhé roky pre SME a potom pre Trend. Písanie na blog je však iné. V SME som bola redaktorkou vnútropolitického oddelenia, písala som aj o politike a neskôr už len o médiách. Na blogu píšem hodnotiace komentáre o práci svojich kolegov.

Viacerí sa ma pýtali, prečo to robím. Zo začiatku sa objavovali aj podozrievavé otázky a poznámky o tom, kto je v skutočnosti za blogom. Za blogom som len ja a môj nápad. Po dlhých rokoch to bola chuť nielen popisovať čo sa deje v médiách, ale aj hodnotiť a pokúsiť sa napísať, čo je správne a čo nie v práci médií. Myslím si, že je dôležité, aby sa hovorilo aj o neadekvátnych zásahoch do práce novinárov, ako sú útoky politikov, či hrozby väzenia pre investigatívnych novinárov. Pri mojich komentároch nevychádzam len z toho, ako to cítim, ale hlavne z pravidiel žurnalistiky, etických kódexov, ale aj morálnych zásad spoločnosti.

Píšem na blog aj z iných osobnejších dôvodov. Svoj príbeh som rozpovedala pre projekt e-ženy, ktorý možno inšpiruje iných ľudí, aby vyskúšali presadiť sa touto cestou.

Tento blog je aj istým experimentom, či dokáže novinár fungovať sám. Skúsila som to v čase, keď slovenské médiá škrtia rozpočty a prepúšťajú zamestnancov, viaceré sú na pokraji existencie.

Výsledok je, že sa to dá. Počas roka boli partnermi blogu dve spoločnosti - Slovnaft a mBanka. Oslovila ich myšlienka sledovania etiky v médiách. Išli do toho bez toho, aby vedeli, akú bude mať blog čítanosť. Počas celého obdobia, čo blog finančne podporovali, si od neho zachovali odstup a ani raz o tom, čo vyšlo alebo nevyšlo, so mnou nedebatovali. Ďakujem im za podporu aj za férový prístup.

Blog niekoľko mesiacov vychádzal aj bez finančnej podpory.

Napísala som články, ktoré viacerých ľudí z médií nahnevali. Ale písala som kriticky aj o ľuďoch, ktorých poznám a vážim si. Poznám sa s množstvom novinárov a ak by som robila rozdiely medzi tými, s ktorými sa poznám, alebo priatelím, a tými, s ktorými nie, nemalo by to význam.

Čitatelia mi posielajú súhlasné aj kritické reakcie a viacero článkov vzniklo na základe ich postrehov: napríklad Člen ÚV KSS píše pre Petit Press alebo Markíza Rathov deň vo väzení okopírovala od idnes.cz.

Ďakujem za to, že moje články čítate, že ich zdieľate, že o nich diskutujete, aj za všetky postrehy, ktoré mi píšete.

Po roku môžem povedať, že to má zmysel a budem s blogom pokračovať.

Veľmi ma teší, že sa mi ozývajú nielen novinári, ale aj študenti žurnalistiky, s ktorými som na ich podnet spustila sériu diskusií Off record, kde študenti žurnalistiky spovedajú známych novinárov z praxe.

V súčasnosti zakladám občianske združenie, ktoré bude slúžiť novinárom a študentom žurnalistiky.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kedy začnú očkovať vašu skupinu: Tri možné scenáre

Denník SME odhadol, aký bude očkovací kalendár.

DNES PÍŠE ELENA ELEKOVÁ

Na čom sa budeme smiať po pandémii

Som vďačná tým, ktorí nahrádzajú podráždenie a nenávisť radosťou.


Už ste čítali?