Nová zvučka Správ STV sa nápadne podobá na BBC

Autor: Miroslava Kernová | 19.12.2012 o 9:32 | (upravené 19.12.2012 o 10:07) Karma článku: 10,19 | Prečítané:  3628x

Správy STV majú od pondelka nový vizuál, grafiku aj zvučku. Je výrazne dynamickejšia a modernejšia, ako doterajšia oranžová. Je lepšia, ale nie originálnejšia. Vizuálna ale aj zvuková grafika zvučky mi pripomína vizuál BBC News.

RTVS prišla s novým vizuálom hlavných Správ STV, ktorý chce rozšíriť aj na ďalšie spravodajské formáty. Aj keď to nie je žiadna revolúcia, určite je lepší, ako doterajší pohľad na stôl na prázdnej virtuálnej oranžovej ploche, aký mala doposiaľ.

"Vizuál je úplne nový, nová grafika nám umožní, aby správy nielen lepšie vyzerali, ale aby ste vy, naši diváci, informácie dostávali v čo najzrozumiteľnejšej podobe," povedal počas prvých nových správ Mika, ktorý chce časom virtuálne štúdio nahradiť moderným štúdiom s pohľadom do tzv. newsroomu, čiže otvorenej miestnosti, kde pracujú novinári.

Základným motívom nového vizuálu je zemeguľa, čo je pri spravodajských reláciách u nás aj vo svete najčastejší prvok. U STV sa zemeguľa nápadne podobne točí a člení ako zemeguľa z vizuálu spravodajstva britskej BBC - rovnako sa člení na priečne prstence. Tvorcovia sa "zhodli" aj vo farebnom prevedení. Podklad v odtieňoch bielej a sivej a detaily pásov zemegule v odtieňoch červenej. Grafika pri STV je však oproti tej z BBC News jednoduchšia.

Vizuál BBC News

BBC_2.jpg

 

Nový vizuál Správ STV

SpravySTV_1.jpg

 

Podobnosť ale pri grafike nekončí. "Základ novej zvukovej výbavy pochádza z nášho rozhlasového spravodajstva," tvrdí RTVS. Áno. Prvý hudobný motív je podobný so zvučkou Rádiožurnálu. Ale pri druhom hudobnom motíve je zjavná podobnosť so zvučkou BBC, ktorá používa túto zvučku dlhšie ako rozhlas.

Zvučka BBC News 2011

 

Nová zvučka Správ STV

 

Vychádza mi z toho: buď sa autor zvučky inšpiroval osvedčenou značkou BBC, ktorá býva obľúbeným vzorom mnohých televízií, alebo BBC bola tak šikovná, že pred rokmi predpovedala zvučku, s ktorou príde STV.

 

 

Viac o médiách na novom mediálnom portáli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kedy začnú očkovať vašu skupinu: Tri možné scenáre

Denník SME odhadol, aký bude očkovací kalendár.

DNES PÍŠE ELENA ELEKOVÁ

Na čom sa budeme smiať po pandémii

Som vďačná tým, ktorí nahrádzajú podráždenie a nenávisť radosťou.


Už ste čítali?