Bezákov mediálny víkend mal pomýlenú exkluzivitu

Autor: Miroslava Kernová | 17.12.2012 o 13:32 | (upravené 18.12.2012 o 22:08) Karma článku: 13,46 | Prečítané:  11200x

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák sa rozhodol prehovoriť hneď vo viacerých médiách. Napriek tomu, TA3 aj Markíza svoje rozhovory neustále avizovali a označovali, že sú exkluzívne. Poznajú v TA3 a na Markíze význam slova exkluzívne?

Hlavnou mediálnou témou posledného víkendu boli vyjadrenia Róberta Bezáka a je dobré, že aj slovenské médiá konečne získali jeho pohľad na odvolanie. Vyjadrenia arcibiskupa ku svojmu prípadu mala aj Česká televízia, maďarsky písaný týždenník Vasárnap a od neho SME a od ČT ich získala aj rakúska ORF.

Rozsiahly a opakovaný priestor Bezákovi vo vysielaní vyčlenila Markíza aj TA3. Moderátor TA3 Martin Strižinec aj Zlatica Puškárová a ich kolegovia odviedli dobrú prácu. Až na nekonenčné opakovanie exkluzívnosti.

„Arcibiskup dnes po prvýkrát od svojho odvolania prehovoril pred kamerami, exkluzívne pre našu televíziu," povedala moderátorka vo štvrtok v Televíznych novinách Markízy. Nebola to pravda, lebo kto sleduje kauzu Bezák vie, že jeho zásadné vyjadrenia, a tiež pred kamerou, mal už v lete .týždeň.

Označenie exkluzívny možno sedí na štvrtkový zostrih rozhovoru v Televíznych novinách, ale potom už nie. Pretože pred avizovaným veľkým "exkluzívnym" rozhovorom v Na telo, odvysielala rozhovor s Róbertom Bezákom aj Česká televízia v neskorom večernom čase o 23:30 v relácii Před půlnocí na ČT24. Aj TA3 to preháňala s exkluzivitou, keď odvysielala v sobotu večer "Exkluzívne prvú spoveď Bezáka" či v nedeľu celý rozhovor Exkluzívne: Róbert Bezák prestal mlčať.

 

 

Kauza odvolávania Bezáka zaujala aj rakúsku ORF, ktorá odvysielala reportáž o Bezákovi už v piatok 9. decembra, kde použila časti rozhovoru nahraného pre ČT.

V sobotu vyšiel rozhovor s Bezákom aj v SME: Cirkev ma opustila, to ma bolí najviac, ktorý bol nahratý v novembri pre Vasárnap a v utorok ho uverejní v celom rozsahu aj týždenník vychádzajúci v maďarčine.

Avizovať exkluzívny rozhovor pre médium znamená, že ho má iba ono jediné a že ho dotyčný neposkytol nikomu inému. Aj napriek tomu, že svoje vystúpenie sám Bezák označil za niečo, čo sa nebude opakovať, nálepka exkluzívny v prípade TA3 a pri Na telo na Markíze nesedí.

V kauze Bezák je zaujímavá aj ďalšia vec. ČT o ňom natočila dokument Arcibiskup s ľudskou tvárou, ktorý odvysielala v nedeľu, a avizuje ho už viac ako mesiac. Dokument je jedinečný tým, že zachytáva život a reakcie Bezáka pred odvolaním a po ňom. Za exkluzívny preto považujem tento. STV oň sama neprejavila záujem. Na otázky, prečo tento dokument nevysiela, pred časom povedala, že jej ho nikto neponúkol. Nečudujem sa, že Bezák rozhovor práve STV neposkytol.

Aktualizácia 18.12.: Podľa informácií z RTVS, dokument Arcibiskup s ľudskou tvárou odvysiela STV vo štvrtok 20.12. okolo 20 hodiny.

 

 

Viac o médiách na novom mediálnom portáli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Matovič ponížil Slovensko

Problémom nie je Sputnik, ale správanie expremiéra.

Návrat do škôl: Akú platnosť bude mať test v mojom okrese? (otázky a odpovede)

Od 26. apríla sa triedy otvoria podľa situácie v danom okrese.


Už ste čítali?