Gašparovič by sa mal novinárke ospravedlniť

Autor: Miroslava Kernová | 12.11.2012 o 21:21 | (upravené 31.1.2013 o 21:21) Karma článku: 13,36 | Prečítané:  42839x

Prezident Ivan Gašparovič sa dnes nezachoval tak, ako sa na prezidenta patrí. Nezachoval sa ani tak, ako sa patrí na slušného človeka. Od novinárky Márie Mihalikovej dostal legitímnu otázku, aké má dôvody, že doteraz nevymenoval Jozefa Čenteša za generálneho prokurátora. Namiesto odpovede sa niekoľkokrát novinárky spýtal, či je analfabet. Nervózne sa osopil aj na ďalších novinárov.

Novinári sa nielen môžu, ale musia pýtať zodpovedných, pokiaľ nie je vymenovaný generálny prokurátor - jeden z najdôležitejších ľudí v štáte. A prezident by nemal mať problém vysvetliť dôvody, prečo to neurobí. A nielen raz, ale aj stokrát. Keďže to doposiaľ neurobil, novinári majú povinnosť pýtať sa, prečo generálneho prokurátora nemáme. Jeho otázka na novinárku (známa z rozhovoru s Vladimírom Repčíkom), či je analfabet, je osočením. Nespýtala sa ho nič urážlivé ani neprístojné. Mal by sa jej preto ospravedlniť.

Nie je to prvý problém Gašparoviča v komunikácii, a to nielen s novinármi. Pamätné je jeho oslovenie niekdajšieho prezidenta Michala Kováča, starý "ujo", či jeho neprimerané chovanie k premiérke Ivete Radičovej, ktorej vraj pri odchode z hokejového zápasu povedal, nech mu nezavadzia. Zvláštna bola aj podráždená reakcia prezidenta a jeho hovorcu, pri otázkach novinárky, či sa premiérke ospravedlní. V komunikácii s médiami zlyhal aj vtedy, keď vykázal z prezidentského paláca redaktorku JOJ, ktorá si dovolila natočiť reportáž o jeho brbtoch.

 

Keďže sa ospravedlnenia nedočkala premiérka ani exprezident, ťažko od neho čakať, že sa ospravedlní novinárke.

Podráždenosť prezidenta si všimol aj Medzinárodný tlačový inštitút (IPI): "Dnešné vyjadrenia pána prezidenta na adresu novinárov opäť dokazujú, že vzťah verejní činitelia - médiá - občania na Slovensku nefunguje," povedal pre blog podpredseda IPI Pavol Múdry. Jednou z úloh médií je podľa Múdreho informovať širokú verejnosť o činnosti verejných činiteľov. Ak to nefunguje, verejnosť nemá veľa možností dozvedieť sa o ich práci.

„Myslím si, že v týchto vzťahoch chýba vzájomný rešpekt, najmä medzi verejnými činiteľmi a médiami, a trpí tým občan slabou informovanosťou o dianí v krajine," hovorí Múdry.

 

Viac o médiách na novom mediálnom portáli www.omediach.com.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?