Repčík aj jeho poplatky za stužkovú sú úplne mimo

Autor: Miroslava Kernová | 25.10.2012 o 14:17 | (upravené 25.10.2012 o 16:54) Karma článku: 13,94 | Prečítané:  19029x

Článok, kde Vladimír Repčík pýtal od maturantov poplatky pre SOZU, je už mimo blogový systém, autor ho zmazal a diskusie zakázal. Mimo je však aj aktuálne tvrdenie SOZA, že má na takéto poplatky od maturantov nárok.

Po kritických reakciách na článok Vladimíra Repčíka, ktoré zaplavili diskusné fóra v médiách aj sociálne siete, výbor SOZA maturantom na svojej stránke oznámil, že poplatky vyberať nebude: „Vzhľadom na osobitý spoločenský charakter stužkových výbor rozhodol, že SOZA nebude licencovať tento druh podujatia. Výbor SOZA tak urobil aj napriek tomu, že zákon oprávňuje SOZA vyberať autorské odmeny za použitie chránených hudobných diel na maturitných stužkových slávnostiach."

Krok SOZA nemožno považovať za veľkodušné gesto. SOZA totiž na takéto poplatky nárok nemá.  Povinnosť platiť sa vzťahuje na verejné podujatia s hudbou, ktoré nie sú výlučne určené pre okruh rodiny, príbuzných a priateľov. "Stužková nie je prístupná verejnosti - zúčastňujú sa jej len študenti, rodičia a učitelia ako uzatvorený okruh subjektov, medzi ktorými sú špecifické sociálne vzťahy," povedala pre blog O médiách riaditeľka Ústavu práva duševného vlastníctva Zuzana Adamová, podľa ktorej ak nejde o verejné podujatie, povinnosť platiť nevzniká.

„SOZA nemá čo vybrať poplatky za stužkové, pretože to nespadá pod verejné kultúrne podujata, sú tam presne identifikovaní ľudia," povedal Radoslav Kutaš, odborník na mediálnu legislatívu z Mediálneho inštitútu. Nápad SOZA vyberať poplatky za stužkové považuje za rovnaký nezmysel, ako keď si niekto pozve priateľov domov na párty, pustí si hudbu a do toho pribehne SOZA a povie: vy ste verejnosť, a zaplaťte, lebo máte v obývačke pustený televízor. "To je to isté," hovorí Kutaš.

Ak by si podľa Kutaša SOZA aj presadila, že je to verejný prenos, aj tak maturanti nemajú prečo platiť, lebo platí DJ a platí a prevádzkovateľ reštaurácie: "Takmer každý DJ, má uzatvorenú hromadnú zmluvu so SOZA alebo Slovgramom na isté obdobie, na základe ktorej jej platí."

Podobný názor má aj Adamová: „Povinnosť platiť má prevádzkovateľ priestorov, kde sa verejný prenos uskutočňuje, pokiaľ organizácii kolektívnej správy nenahlási, kto je usporiadateľom podujatia (škola). V praxi je však bežné, ze DJovia uzatvárajú licenčné zmluvy tiež, takže ak by mal DJ licenciu, tak v takom prípade by pri ďalších platbách inými subjektmi mohlo dochádzať k dvojitému plateniu za to isté," hovorí Adamová.

Na samotný program, kde vystupujú študenti, sa vzťahuje výnimka v zákone. Podľa §30 autorského zákona sa súhlas autora nevyžaduje podobne ako pri pohreboch, či svadbách, alebo rodinných oslavách, tak aj pri bezplatných školských predstaveniach, v ktorých účinkujú výhradne žiaci, študenti alebo učitelia školy.

Doplnenie 16:50: Ministerstvo kultúry dnes vyzvalo SOZU, aby v jednotlivých prípadoch postupovala citlivo a so zdravým rozumom.

V lete som SOZA odkázala, že krízová komunikácia jej šéfa je veľký problém. Dnes si myslím, že za PR, ktoré jej robí jej predseda, musí byť vďačná. Ak by sa tento rok udeľovala zlatá malina za propagáciu vlastnej firmy, Repčík by nemal konkurenta.

 

 

Viac o médiách na novom mediálnom portáli www.omediach.com.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Najväčšou obeťou korony nebudú svalovci, ale žiaci (Schutzov týždeň)

Šek pre Európu, nerozdielový Pelle a Orbán sa zabáva.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Spor o pravé meno kotlebovcov

Kto ešte nevie, čo 1488 znamená, nech sa prihlási.

Zabitie Afroameričana rozzúrilo USA. Polícia nepriznala pravdu

Policajta, ktorý kľačal na Floydovi, zatkli a obvinili z vraždy.


Už ste čítali?