Markíza sa nemiestne vysmieva Rómom

Autor: Miroslava Kernová | 24.10.2012 o 10:46 | (upravené 31.1.2013 o 0:47) Karma článku: 11,64 | Prečítané:  28638x

Markíza včera spustila nový spravodajský web markizanews.sk s vyhlásením, že ponúka „rýchly prístup k vyváženému, objektívnemu a profesionálnemu spravodajstvu." Už včera večer nič z toho neplatilo. Na ich portáli sa objavil článok o tom, ako Rómovia nepohrdnú psím mäsom, ktorý popiera základné pravidlá novinárskej etiky.

 tvnoviny.sk

Článok Rómov na Slovensku vlastne nemáme sa objavil na viacerých weboch Markízy v stredu večer. Podtitul článku znie: „Ponúkame všetko, čo ste doteraz o Rómoch zrejme nevedeli. A niektoré fakty vás možno aj šokujú." V článku autor z bližšie neurčenej etnologickej štúdie (z jej infografiky) vybral vetu  o stravovaní Rómov a ďalej ju komentuje:

"Cigáni sami nikdy nehospodárili; zloženie ich stravy záviselo od oblasti, v ktorej sa nachádzali. Nejedia ohrievané jedlá, pretože tie mohli mŕtvi nakaziť chorobami. Za nečisté považujú psie a konské mäso." Už ste si všimli kam mierime? Predsa ku mäsu zo psov. Ním totiž slovenskí Rómovia nepohrdú, o čom svedčia aj viaceré správy, ktoré sme v tejto súvislosti priniesli.

O všetkom čo sa Rómov týka, o ich tradíciách, rozdelení, kočovaní či o tom, prečo Rómovia nemajú pocit viny, keď niečo vyvedú "bielym" vám "rozpovie" hore pripojená infografika.

romovia_markiza_velky.jpg

Nie som proti tomu, aby sa písali štúdie o rôznych etnikách, aj o Rómoch, aj kritické. Ale krátky článok Markízy nemá žiadnu informačnú hodnotu, jeho jediným výsledkom je výsmech postavený na predsudkoch. Práve pri národnostných problémoch by redakcie mali dávať pozor na objektívnosť a nezaujatosť.

Článok je aj z pohľadu žurnalistiky príkladom neprofesionality.

Nemá autora. Anonymita je príznačná pri podobných témach v diskusiách, ale pod článkami spravodajského portálu nemá čo robiť. Rovnako v spravodajstve nemá čo robiť výsmech a irónia. Infografika neuvádza pôvodný zdroj.

Televízia vybrala k textu fotku, na ktorej je muž, ktorý pripomína diabla s krvavými očami, a v pozadí slovenská vlajka. Vybrať takúto fotku k textu je na úrovni žurnalistiky počas druhej svetovej vojny, kde sa k rasistickým textom k nepohodlným etnikám dokreslovali rohy a chvosty.

Odkaz na článok bol na všetkých spravodajských weboch Markízy na markiza.sk, tvnoviny.sk aj na novom markizanews.sk. Do publikovania tohto článku je stále zverejnený. Markíza na otázky blogu neodpovedala.

V čase, keď sa stupňuje napätie okolo Rómov, práve takéto články prispievajú k netolerantnosti a vytváraniu ďalších predsudkov.

Aktualizácia 24. októbra 20:20: Mimovládne organizácie zvažujú podať trestné oznámenie na Markízu, tá popoludní text z webu stiahla.

 


Viac o médiách na novom mediálnom portáli www.omediach.com.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mestám vrásky, developerom hody. Čo spôsobí Holého stavebný zákon? (odpovede)

Návrh z dielne vicepremiéra spôsobil mimoriadny rozruch.

Babišov syn sa znovu ozval: Otec sa ma chcel zbaviť, povedal mi to

Babiš mladší už únos súdne riešiť nechce. Nedôveruje českej polícii.

Moderná krajina

O desať rokov môžeme byť bohatá krajina, ale životné šťastie bude klesať (rozhovor)

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.


Už ste čítali?