Markíza sa nemiestne vysmieva Rómom

Autor: Miroslava Kernová | 24.10.2012 o 10:46 | (upravené 31.1.2013 o 0:47) Karma článku: 11,64 | Prečítané:  28499x

Markíza včera spustila nový spravodajský web markizanews.sk s vyhlásením, že ponúka „rýchly prístup k vyváženému, objektívnemu a profesionálnemu spravodajstvu." Už včera večer nič z toho neplatilo. Na ich portáli sa objavil článok o tom, ako Rómovia nepohrdnú psím mäsom, ktorý popiera základné pravidlá novinárskej etiky.

 tvnoviny.sk

Článok Rómov na Slovensku vlastne nemáme sa objavil na viacerých weboch Markízy v stredu večer. Podtitul článku znie: „Ponúkame všetko, čo ste doteraz o Rómoch zrejme nevedeli. A niektoré fakty vás možno aj šokujú." V článku autor z bližšie neurčenej etnologickej štúdie (z jej infografiky) vybral vetu  o stravovaní Rómov a ďalej ju komentuje:

"Cigáni sami nikdy nehospodárili; zloženie ich stravy záviselo od oblasti, v ktorej sa nachádzali. Nejedia ohrievané jedlá, pretože tie mohli mŕtvi nakaziť chorobami. Za nečisté považujú psie a konské mäso." Už ste si všimli kam mierime? Predsa ku mäsu zo psov. Ním totiž slovenskí Rómovia nepohrdú, o čom svedčia aj viaceré správy, ktoré sme v tejto súvislosti priniesli.

O všetkom čo sa Rómov týka, o ich tradíciách, rozdelení, kočovaní či o tom, prečo Rómovia nemajú pocit viny, keď niečo vyvedú "bielym" vám "rozpovie" hore pripojená infografika.

romovia_markiza_velky.jpg

Nie som proti tomu, aby sa písali štúdie o rôznych etnikách, aj o Rómoch, aj kritické. Ale krátky článok Markízy nemá žiadnu informačnú hodnotu, jeho jediným výsledkom je výsmech postavený na predsudkoch. Práve pri národnostných problémoch by redakcie mali dávať pozor na objektívnosť a nezaujatosť.

Článok je aj z pohľadu žurnalistiky príkladom neprofesionality.

Nemá autora. Anonymita je príznačná pri podobných témach v diskusiách, ale pod článkami spravodajského portálu nemá čo robiť. Rovnako v spravodajstve nemá čo robiť výsmech a irónia. Infografika neuvádza pôvodný zdroj.

Televízia vybrala k textu fotku, na ktorej je muž, ktorý pripomína diabla s krvavými očami, a v pozadí slovenská vlajka. Vybrať takúto fotku k textu je na úrovni žurnalistiky počas druhej svetovej vojny, kde sa k rasistickým textom k nepohodlným etnikám dokreslovali rohy a chvosty.

Odkaz na článok bol na všetkých spravodajských weboch Markízy na markiza.sk, tvnoviny.sk aj na novom markizanews.sk. Do publikovania tohto článku je stále zverejnený. Markíza na otázky blogu neodpovedala.

V čase, keď sa stupňuje napätie okolo Rómov, práve takéto články prispievajú k netolerantnosti a vytváraniu ďalších predsudkov.

Aktualizácia 24. októbra 20:20: Mimovládne organizácie zvažujú podať trestné oznámenie na Markízu, tá popoludní text z webu stiahla.

 


Viac o médiách na novom mediálnom portáli www.omediach.com.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?