Dr. Ludský 2 nebude, jeho vysielanie predbežne zakázal súd

Autor: Miroslava Kernová | 17.10.2012 o 10:04 | (upravené 7.11.2012 o 14:53) Karma článku: 11,15 | Prečítané:  47924x

Televízia JOJ nesmie vysielať novú sériu Dr. Ludského, pretože súd vydal predbežné opatrenie, ktorým to televízii nateraz zakázal. Na Slovensku je to pravdepodobne prvýkrát, keď súd kvôli ochrane autorských práv, stopol reláciu. A je to jeden z mála prípadov, keď si autori seriálu chránia duševné vlastníctvo súdnou cestou. Televízia to vyriešila svojsky, seriál premenovala na Dr. Dokonalý.

Daniel LudskyDaniel LudskyFoto: JOJ

Okresný súd Bratislava 3 vydal začiatkom októbra predbežné opatrenie, ktorým pozastavil vysielanie a šírenie druhej série Dr. Ludského. Slovenská produkčná, spoločnosť, ktorá zabezpečuje výrobu programov pre televíziu JOJ, ju nesmie nie len vysielať ale ani predať sublicenciu tretej osobe.

Druhá séria už bola aj v programových plánoch JOJ a televízia jej nasadenie aj ohlásila.

Žalobu podali Stano Dančiak ml. a Roman Olekšák, autori literárnej predlohy, ktorí pôvodne na základe zmluvy pripravili aj scenáre k prvej sérii. Pri druhej sérii s nimi Slovenská produkčná už dohodu neuzavrela a scenáre písali iní autori, bez toho, aby od pôvodných autorov pýtali súhlas. Zástupcovia televízie pred súdom tvrdili, že ich súhlas nie je potrebný. "Pretože akékoľvek majetkové práva boli voči spoluautorovi vysporiadané licenčnou zmluvou."

Autori tvrdia, že vymysleli predlohu skôr, ako o ňu prejavila záujem JOJ, pôvodne sa mal seriál vysielať na Markíze.

Súd sa priklonil na stranu Dančiaka a Olekšáka. „Súhlas spoluautorov pôvodného diela je potrebný nielen na jeho spracovanie, ale i k ďalšiemu nakladaniu s novým dielom, ktoré vzniklo spracovaním starého diela," píše sa v rozhodnutí. Okresný súd preto vydal predbežné opatrenie, ktorým zakázal nakladať s druhou sériou. „Odvysielaním druhej série televízneho seriálu ´Dr.Ludsky´ bez vysporiadania autorských práv by spoluautorom mohla vzniknúť majetková aj nemajetková ujma." Spoluautori by tiež "nemali možnosť vykonania autorskej korektúry k druhej sérii, v dôsledku čoho môžu byť poškodené ich osobnostné práva a preto je potrebné dočasne upraviť pomery účastníkov až do právoplatného rozhodnutia vo veci samej," píše sa v rozhodnutí.

Aj krajský súd pred pár dňami potvrdil predbežné opatrenie, ktoré vydal okresný súd.

V lete sa začalo s výrobou druhej série. Autormi scenárov boli iní autori, medzi nimi napríklad Vanda Feriancová, Rastislav Boroš, Zuzana Lišková, či Miroslav Šifra.

Ako zareagovala JOJ po vydaní predbežného opatrenia? V programe namiesto Dr.Ludsky zmenila názov na Dr. Dokonalý s rovnakým hereckým obsadením, ako bolo avizované pri Dr.Ludskom. Prvý diel je zaradený v programe JOJ už na najbližší pondelok. S tým, že ide o "nový dramatický seriál TV JOJ, ... ktorý prináša úplne nové medicínske príbehy o lekárskych pochybeniach a kurióznych diagnózach, často inšpirované skutočnými udalosťami," píše sa v upútavke.

Foto: JOJ

Foto: JOJ

„Konanie televízie JOJ (presnejšie Slovenskej produkčnej a.s.) je zarážajúce. Po ich argumentácii použitej pri rozhodovaní súdu o predbežnom opatrení je dodatočná zmena názvu seriálu taká priehľadná, že je to až nepochopiteľné," okomentovali to v svojom vyhlásení pre blog Dančiak a Olekšák. "Rovnako nepochopiteľný je fakt, že sme sa ako autori pokúšali celú záležitosť riešiť dohodou, TV JOJ však na naše pokusy vôbec nezareagovala. Nedokážeme si to nijako racionálne vysvetliť," dodali. Dančiak v súčasnosti pracuje v televízii Markíza, Olekšák spolupracuje s produkčnou spoločnoťou Markízy MediaPro Entertainment.

Priestor na vyjadrenie dostala aj televízia JOJ, zatiaľ stanovisko neposkytla.

Kauza má dva dôležité momenty. Jeden, možno zaujímavý skôr pre divákov, je: ako sa im pozerá na dielo, ktoré má síce rovnakého hlavného hrdinu, rovnaké vzťahy, prostredie, ale to, čo majú hovoriť, ako majú vystupovať, už píše úplne niekto iný, lebo je pre televíziu možno lacnejší.

Druhý dôležitý moment je dôležitý pre autorov, tvorcov, umelcov. Je to pravdepodobne prvé predbežné rozhodnutie súdu, ktoré chráni duševné vlastníctvo pôvodných autorov v televíznej relácii. Posledné roky sa na Slovensku vyrábajú seriály ako na bežiacom páse a nie raz sa stalo, že televízia (nie len JOJ) sa rozhodla vymeniť pôvodných tvorcov pri ďalšej sérii. Tento prípad by mal byť výstrahou pre umelcov, aby na to pri podpisovaní prvých zmluv pamätali. A dôkladne si premysleli, aké práva k dielu si ponechávajú, a akých sa vzdávajú. Aby sa nemuseli pri natáčaní ďalšej série na svoje dielo len z diaľky prizerať.

Aktualizácia 7. 11. 2012: K sporu sa vyjadrila aj televízia JOJ, ktorá pripravuje trestné oznámenie.

Viac o médiách na novom mediálnom portáli www.omediach.com.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?