Zbohom, súdruhovia! sa oplatí vidieť

Autor: Miroslava Kernová | 16.10.2012 o 9:12 | (upravené 17.10.2012 o 10:49) Karma článku: 12,21 | Prečítané:  3959x

Hoci od novembra 1989 uplynulo 23 rokov, povzdychnutí o tom, aká to bola pred ním skvelá éra, neubúda. Bol, alebo nebol socializmus dobrý? Mnohí ho už nezažili, iní nepamätajú. A tí, čo zažili, už pomaly na detaily zabúdajú. Nový dokumentárny seriál Zbohom súdruhovia! je práve o detailoch, vďaka ktorým si pamätníci spomenú na maličkosti a tí mladší sa dozvedia.

 FOTO: STV

Dokument sa snaží nielen cez vyjadrenia intelektuálov a disidentov, ale hlavne cez pohľad bežných ľudí či poradcov vtedajších lídrov, priniesť pohľad na poslednú etapu komunizmu v rokoch 1975 až 1991.

Slovenská televízia v sobotu na Dvojke odvysielala prvý diel. Namiesto pátosu, či historickej vážnosti, dokument využíva humor, komiks, dokonca prerozpráva históriu cez naťahovanie sa fiktívneho otca s dcérou. Nostalgický otec mal pri rozpade ZSSR v roku 1991 tridsaťtri rokov a pádu režimu dlho nemohol uveriť. So socializmom sa už ako dieťa zžil - spomína si na kultový detský film o ceste do vesmíru, na matku cudzinku, ktorú fascinoval soviestky režim, ktorý bol uchránený od materializmu. Jeho dcéra Gagarina, nadšená mladá historička, je v dokumente racionálnym prvkom. Chce vedieť, ako je možné, že tak mohutný režim bez boja padol. V dokumente pripomína fakty o gulagoch, prenasledovaní, psychiatrických klinikách pre odporcov.

Dokument Zbohom, súdruhovia! je spoločným dielom nemeckých a francúzskych tvorcov a zástupcov štátov takmer celej Východnej Európy, vrátane Slovenska. Natáčal sa v dvanástich krajinách a hoci používa jednoduchý jazyk doplnený vždy vtipnou animáciou, v dokumente sa objaví množstvo málo známych dokumentov, nahrávok, ale aj ukážky dobových filmov, hudby a postrehy bežných ľudí. V dokumente vystupuje napríklad aj dlhovlasý Vratislav Brabenec z Plastic People of the Universe, Michal Kačšák ako študent, ortodoxný kňaz z Náhorného Karabachu, autor prejavov Brežneva, či český robotník, ktorý popisuje ako, vyhodil do vzduchu sochu Gottwalda.

V prvej časti, ktorá je o atmosfére v roku 1975, si môžete pozrieť unikátne zábery na Brežneva, ktorý sa v neformálnych rozhovoroch ukázal ako ako cynik s potrebou neustále vtipkovať. Ale tiež záber na takmer detskú radosť Nicolae Ceauşesca, ktorý sa vezie Londýnom s kráľovnou Alžbetou, a bez prestávky máva rukou.

Dokument, je dobrou alternatívou pre všetkých, ktorí v tom čase nemajú chuť na Farmu na Markíze, či Poštu pre teba na Jednotke.

Iný zaujímavý seriál o tejto dobe s podobným názvom Zbohom Československo začala vysielať cez víkend ČT2. Mal ísť aj na STV, no televízia si to s jeho vysielaním rozmyslela.

Tu je ukážka z dokumentu, ktorá zachytáva príhovor Brežneva k spoločnej sovietsko-amerického tímu vesmírneho letu „Sojuz-Apollo."

 

 

 

Viac o médiách na novom mediálnom portáli www.omediach.com.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?