Mika alebo Rezník?

Autor: Miroslava Kernová | 24.7.2012 o 17:11 | (upravené 24.7.2012 o 17:25) Karma článku: 7,99 | Prečítané:  2240x

Hoci je do voľby riaditeľa RTVS prihlásených až 11 kandidátov, vyberať sa bude podľa dostupných informácií len z dvoch: buď to bude súčasný šéf TASR Jaroslav Rezník alebo niekdajší riaditeľ Markízy Václav Mika. Prinášam porovanie ich príbehov.

Je zrejmé, že pôjde o stranícke rozhodnutie. Vzhľadom na bojkotujúce vyhlásenia opozície a rozloženie síl v parlamente, bude dôležité konečné rozhodnutie v Smere, kde sa zatiaľ nevedia ujednotiť. Časť Smeru je za Miku. Je neoficiálnym favoritom hlavne ministra kultúry Mareka Maďariča - Mikovho priateľa. Rezník má zasa bližšie k skupine Smeru okolo Pavla Pašku. Podľa mojich informácií je veľmi málo pravdepodobné, že by bol zvolený niekto tretí.

Mika a Rezník sú takmer rovesníci, vzájomne sa poznajú a istý čas aj spolupracovali - keď Rezník šéfoval rozhlasu a Mika pre rozhlas predával reklamu. Očakávať, že sa pri voľbe dohodnú, že budú tandem, je však málo pravdepodobné, ich vzťahy sa práve pri sporoch z minulosti ohľadom zmluvy rozhlasu s PSMA asi naštrbili. Obaja majú za sebou takmer výlučne mediálnu kariéru. Kým Mika pracoval aj v STV, riadil aj dve silné súkromné médiá Expres a Markízu, Rezník bol doposiaľ takmer výlučne spojený s verejnoprávnymi médiami. V porovnaní s Mikom bol tak pod väčším drobnohľadom ako Mika a je tým pádom o ňom aj viac dostupných informácií, z ktorých som vychádzala pri písaní ich vizitiek:

Jaroslav Rezník (1966)

reznik_tasr_mala.jpgRezník (foto TASR) študoval v Prešove na Filozofickej fakulte a väzby na prešovské štúdium mal vždy veľké, viacero jeho blízkych spolupracovníkov boli jeho spolužiaci. Je synom spisovateľa Jaroslava Rezníka st., bývalého šéfredaktora denníka HZDS Slovenská republika a v čase zvolenia Rezníka ml. za šéfa rozhlasu aj člena Rozhlasovej rady.

Mediálnu kariéru odštartoval v roku 1993, keď sa stal riaditeľom Regionálneho štúdia rozhlasu v Košiciach. V roku 1997 ho parlament za vlády Vladimíra Mečiara zvolil vo veku 31 rokov za ústredného riaditeľa rozhlasu. V tom čase mal rovnako ako jeho otec aj on silné väzby na HZDS. Krátko po zvolení ho preslávila návšteva v centrále HZDS. Údajne tam chodil ako riaditeľ pravidelne, sám priznal len jednu návštevu, krátko po volebnej noci, kedy HZDS prišlo o moc. Neskôr to označil za veľkú chybu.

Návštevou sa jeho spojenie s politikou nekončilo. Známy bol protestný list v roku 1998, pod ktorý sa podpísalo až 26 redaktorov spravodajstva, kde sa sťažovali na politické zásahy do ich práce. Tvrdili, že „objektívnejšie a pluralitnejšie spravodajstvo rozhlasu oproti Kubišovej STV nebolo zásluhou, ale napriek vedeniu SRo."

Rezník bol jeden z mála šéfov verejnoprávnych médií, ktorý riadil médium celé dve funkčné obdobia. Pre rozhlas to bolo zárukou personálnej a programovej kontinuity. Tá však nemala pozitívny vplyv na počúvanosť a hospodárenie. Za obdobie Rezníka v rozhlase došlo k najvýraznejšiemu prepadu počúvanosti a prehlbovala sa aj strata rozhlasu.

Na sklonku svojho funkčného obdobia podpísal prvú zmluvu o odstúpení pohľadávok na vymáhanie koncesionárskych poplatkov. Vymáhanie drakonických pokút skončilo nevôľou mnohých ľudí, ktorým sa súkromná spoločnosť vyhrážala súdmi a státisícovými či miliónovými pokút. Kauza skončila až v parlamente, kde bol prijatý tzv. generálny pardon a na súde.

Rezník nebol šéfom SRo len za Mečiarovej vlády, ale zvolený bol aj za vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2001. Práve pre Dzurindu vytvoril v roku 2003 nezvyčajnú reláciu Tvárou v tvár, ktorú kritizovala a pokutovala rada. Napriek tomu prežil tento formát v pozmenenej podobe dodnes, premiér má nadštandartný priestor v Sobotných dialógoch, ponechala ho aj Miloslava Zemková.

V roku 2005 po skončení funkčného obdobia nastúpil za Františka Tótha pôvodne z ANO na ministerstvo kultúry ako štátny radca, istý čas tam pôsobil aj po zmene vlády za Mareka Maďariča. V roku 2007 bol zvolený za generálneho riaditeľa TASR, ktorému dnes šéfuje. Za jeho obdobia bola predaná budova TASR aj s pozemkom pod ňou skupine J&T a Rezník presťahoval TASR do priestorov J&T. Zmodernizoval TASR, zredukoval výrazne počet redaktorov a rozbehol viacero nových projektov - TASR pre školy, spravodajský portál Teraz.sk. Zároveň však nedokázal hospodáriť ani v TASR v pozitívnych číslach.

 

Václav Mika (1963)

mika_markiza_mala.jpgMika (foto Markíza) pracoval v STV ešte pred revolúciou. Začínal tam v roku 1987. November ho zastihol ako podpredsedu SZM v STV, predsedom bol jeho vtedajší priateľ Pavol Rusko. S Ruskom bol po udalostiach v roku 1989 členom ponovembrového organizačného výboru STV.

Po roku 1990 prešiel rôznymi manažérskymi pozíciami. V roku 1992-1994 bol riaditeľom kancelárie STV a krátko aj jedným zo štatutárov STV. Po príchode Jozefa Darma do vedenia z STV odišiel.

V období od roku 1994 až 98 bol riaditeľom a konateľom mediálnej agentúry PSMA, ktorá pre SRo predávala reklamu, v čase keď rozhlasu šéfoval Rezník, ktorý rozviazal zmluvu s PSMA. Odštartovala sa tým séria súdnych sporov medzi rozhlasom a PSMA - spor SRo proti PSMA o pohľadávku vo výške 75 miliónov korún a spor o výšku odstupného v prípade vypovedania zmluvy PSMA zo strany rozhlasu.

V rokoch 1998 - 99 bol podpredsedom Rady STV.

V roku 1999 zakladal rádio Expres, ktorému šéfoval až do roku 2006. Rádio Expres na rozdiel od iných rádií vznikalo s výraznou podporou aj Európskej banky pre obnovu a rozvoj a po troch rokoch sa octilo na vrchole rebríčka počúvanosti aj pred Rádiom Slovensko.

V roku 2006 sa stal šéfom Markízy. Bolo to v čase, keď Pavol Rusko stratil vplyv v TV Markíza a televíziu ovládla spoločnosť CME. S jeho príchodom sa výrazne zmenilo spravodajstvo, ktoré pred tým slúžilo aj politickým cieľom Ruska, stabilizoval upadajúcu sledovanosť Markízy. Aj za jeho obdobia sa však postupne znižoval vplyv Markízy a narastal vplyv komerčnej dvojky na trhu -TV JOJ.

V roku 2010 z Markízy sám odišiel. Podľa mojich informácií za jeho odchodom boli nezhody a iskrenie medzi ním a svojráznym šéfom CME Adrianom Sarbom.

Od roku 2011 podniká vo vlastnej spoločnosti Milestone group, ktorá sa zaoberá reklamou, marketingom ale aj lobingom.

Mika má veľmi blízky vzťah s bývalým šéfom Novy a súčasným riaditeľom ČT Petrom Dvořákom, s ktorým ho okrem priateľstva spájajú rovnaké „sympatie" k Sarbovi. Ak by sa Mika stal riaditeľom, dá sa očakávať bližšie prepojenie STV s ČT ale aj tvrdšie vymedzenie voči Markíze a Nova, ktoré sú stále pod drobnohľadom Adriana Sarbua.

Viac zo sveta médií na stránke O médiách.

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?