Poslanci Smeru chcú odvolať Zemkovú

Autor: Miroslava Kernová | 12.6.2012 o 14:01 | (upravené 12.6.2012 o 16:29) Karma článku: 7,17 | Prečítané:  1912x

Podľa informácií blogu O médiách vo výbore pre kultúru a média sa rozhoduje o budúcnosti generálnej riaditeľky Rozhlasu a televízie Slovenska Miloslavy Zemkovej. Poslanci Smeru navrhli hlasovanie o jej odvolaní. Doplnenie (14:29) Poslanci výboru schválili uznesenie, v ktorom odporúčajú parlamentu odvolať riaditeľku.

Poslanec Smeru Dušan Jarjabek na dnešnom rokovaní parlamentného výboru pre kultúru a médiá navrhol hlasovnie o odvolaní generálnej riaditeľky Miloslavy Zemkovej z pozície šéfky RTVS. Podľa mojích informácií dôvodom je vypísanie verejnej súťaže na projekt mediálneho komplexu.

Hlasovaniu predchádzala správa o hospodárení RTVS, ktorú paradoxne členovia výboru schválili. Návrh na hlasovanie padol po tom ako Zemková opustila miestnosť (pravdepodobne na žiadosť poslancov) a bez toho, aby mala možnosť sa vyjadriť.

Ako potvrdil pre blog zdroj z výboru poslanci (Krajcer a Jarjabek) sa hádajú o tom, či môžu hlasovať, bez toho, aby mala Zemková priestor na vyjadrenie. A o možnosti preložiť hlasovanie.

Informáciu blogu potvrdil predseda Rady RTVS Miroslav Kollár. "Výbor schválil uznesenie, ktorým navrhuje plénu odvolať Zemkovú, ale reálne o tom nič nevieme, lebo to urobili až po tom, čo sme odišli, keď nám jednohlasne schválili výročnú správu RTVS za rok 2011," povedal Kollár.

Generálnu riaditeľku volí a aj odvoláva parlament na návrh výboru pre kutúru a médiá.

Dôvodom je vypísanie súťaže na projekt mediálneho komplexu. Vedenie RTVS zverejnilo výzvu na predloženie "ponuky v obchodnej verejnej súťaži na prenájom budovy/priestorov mediálneho komplexu" pre účely plnenia úloh RTVS deň pred striedaním vlád. Vyhlásenie súťaže bolo nečakané. Privítal ho odchádzajúci minister kultúry Daniel Krajcer (SaS), naopak prekvapený ostal vtedy nastupujúci minister Marek Maďarič (Smer).

Odvolávanie nie je až takým prekvapením. Vládny Smer netají nespokojnosť so Zemkovou a neoficiálne o jej výmene a hľadaní jej náhradníka sa hovorí už od volieb. Pričom ako možní kandidáti sa spomínajú najčastejšie bývalý generálny riaditeľ TV Markíza Václav Mika, bývalý šéf TA3 Michal Gučík ale aj riaditeľ TASR Jaroslav Rezník.

Zemková mala pred niekoľkými týždňami aj neoficiálne stretnutie s Marekom Maďaričom, kde sa rozprávali o jej možnej výmene. Sama odísť odmietla.

Mika: Je to vážne profesionálne rozhodnutie

mika.jpgVÁCLAV MIKA (foto TV Markíza) je považovaný za horúceho kandidáta vládnej koalície na nového šéfa. V rozhovore pre tento blog hovorí o možnej kandidatúre na šéfa RTVS, krátko po tom, ako parlamentný výbor navrhol odvolať Zemkovú:

Dostali ste ponuku na šéfa RTVS?

"Žiadne oficiálne stretnutie, kde by som dostal ponuku, neprebehlo."

A neoficiálne?

"Neoficiálne sa rozprávam s desiatkami ľudí a svoje mediálné kontakty som neprerušil."

Vzali by ste to?

"Žiadne rozhodnutie som pre seba zatiaľ neprijal, stále je to len v hypotetickej rovine. Je to vážne profesionálne rozhodnutie, ktorým sa budem zaoberať až v čase, keď bude vypísané výberové konanie. A pripomínam, že na poslednom výbere som sa nezúčastnil a vopred som to avizoval."


Viac zo sveta médií na stránke O médiách.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?