Markíza Rathov deň vo väzení okopírovala od idnes.cz

Autor: Miroslava Kernová | 24.5.2012 o 12:06 | (upravené 24.5.2012 o 15:01) Karma článku: 13,00 | Prečítané:  15392x

Vo štvrtok podvečer sa český denník MF Dnes na svojom webe idnes.cz posťažoval, ako ťažko získaval informácie o prvých hodinách politika obvineného z korupcie Davida Ratha za mrežami. „Dozvědět se něco o Rathově režimu v litoměřické věznici oficiální cestou je téměř nemožné. Na vedení věznice je znát, že by se bez přítomnosti prominentního vězně raději obešla." Výsledkom bola exkluzívna rekonštrukcia prvého dňa Ratha vo väzení: o tom, čo mal na večeru, ako vyzerala vstupná prehliadka, že má zakázaný prístup k televízii aj rádiu, či kedy je vo väzení večierka.

David RathDavid Rathidnes.cz

Aj Markíza sa na druhý deň v Televíznych novinách posťažovala, že „dozvedieť sa niečo o živote prominentného väzňa je takmer nemožné." V jej prípade to však až taká ťažká robota nebola. Reportáž bola takmer doslovne prečítanou správu z MF Dnes s malou chybičkou krásy. MF Dnes nebola nikde spomenutá ako zdroj informácií, ale na konci reportáže sa zahlásil ako autor Jakub Laca.

Redaktor pôvodnú správu z idnes.cz o tom, ako väznica vítala Ratha s pečienkou a ryžou len skrátil, trochu pozmenil štylistiku a dokonca nezmenil ani poradie "zistení". Žiadnu vlastnú informáciu, ktorú nemala deň pred tým idnes.cz v reportáži, spomenutá nebola. Napriek tomu správa bola zahlásená moderátorkou tak, ako keby bola autorským dielom televízie Markíza, ba dokonca v zmysle, že redaktor mal so získavaním informácií námahu.

Tu je pre porovnanie pôvodná správa MF Dnes.

idnes_rathh.jpg

 

A tu je príklad, akú námahu si so získavaním informácií dal redaktor Markízy. Zvýraznený je text, ktorého obsah je takmer totožný s MF Dnes.

markiza_logo.jpgRath vo väzení

Miriam KALISOVÁ, moderátorka: Skorumpovaný český politik David Rath má o zábavu postarané. Už druhý deň sedí v cele vo väznici v Litoměřiciach. Dozvedieť sa niečo o živote prominentného väzňa je však takmer nemožné. Počas prvých hodín väzby mu ale zrejme do smiechu veľmi nebolo.

Jakub LACA, redaktor:

Pracovitý a neúnavný politik, hejtman či poslanec vládol niekoľko vecí naraz, aj partnerské vzťahy s dvoma ženami. Teraz sa však musí zrejme zúfalo nudiť.
Režim v litoměřickej väznici je ale tajný. Prvým jedlom za mrežami bola večera, dostal pečienku s ryžou. To už bolo ale po vstupnej mimoriadne nepríjemnej prehliadke. Ako každý nováčik aj boháč a neohrozený politik Rath sa musel vyzliecť donaha, aby dozorcovia zistili, či nechce niečo prepašovať do cely. Dozorcovia mu skontrolujú všetky telesné otvory. Takáto detailná prehliadka bude čakať Ratha vždy, keď bude opúšťať väznicu, napríklad ak pôjde na súd, a to rovno dvakrát, pri odchode aj príchode do basy. Prominentný väzeň má zrejme celu sám, spoločnosť mu robí len železná postel, stôl, stolička a plechová skriňa. Za plentou je aj toaleta. Sprchy sú spoločné. Jedálniček pestrý veľmi nie je. Na raňajky bude Rath dostávať chlieb s paštétou alebo syrom a na obed buď ryžu, knedľu alebo cestoviny. Večera je väčšinou studená. Na čerstvom vzduchu ale bude Rath každý deň. Prechádzky sú na väzenskom dvore. Ak bude mať šťastie, môže si zahrať aj pingpong. Čas si môže krátiť aj čítaním kníh. Návštevy môže mať zriedka, približne jednu za dva týždne. Hokejové majstrovstvá si neužije, pretože televízia vo väzení je komfort, navyše v objekte vypínajú elektrinu, ktorá funguje len pár hodín denne. Keďže je však Rath obvinený v úplatkárskej kauze, tak či tak má zakázané pozerať správy a počúvať rozhlas.

Postrehla som len jeden výraznejší rozdiel: kým podľa MF Dnes sa na večeru strieda studená a teplá kuchyňa, redaktor Markízy uprednostnil "väčšinou studenú."

"Redaktor vychádzal z viacerých zdrojov. Bol medzi nimi aj článok portálu idnes.cz, ktorý necitoval, čo nás veľmi mrzí. Keďže ide o opakovanú chybu redaktora, bude postihnutý podľa interných pravidiel," povedal pre blog šéfredaktor spravodajstva TV Markízy Lukáš Diko. Ako potrestaný, už nekonkretizoval.

Citovať pôvodný zdroj je základná povinnosť novinárov, tá je súčasťou etických noriem žurnalistiky ale aj autorského či tlačového zákona. Reportáž by pre diváka nebola o nič chudobnejšia, ak by redaktor zdroj uviedol. Naopak, bola by dôveryhodnejšia. Text MF Dnes prebrali aj iné média, napríklad konkurenčné Lidovky nemali problém citovať ho, so zdrojovaním textu nemal problém ani český bulvár ako Blesk či Aha. Napríklad včera pri reportáži o havárií českého lietadla Markíza už pôvodný zdroj spomenula.

Citovanie pôvodného zdroja exkluzívnych informácií už nie je takým problémom serióznejších médií, ako tomu bolo v minulosti. Zjednodušovanie si práce systémom Ctrl-C a Ctrl-V je ale najčastejšie viditeľné pri zahraničnom spravodajstve. A Markíza nie je jediná televízia, kde práve pri zahraničných správach chýba pôvodný zdroj informácie. Často je zarážajúce, ako sa jeden redaktor podpíše vlastným menom v jeden deň pod správu z Moskvy, druhú z Kábulu a tretiu z New Yorku, a pri tom je jasné, že tam byť nemohol. Aj keď si televízia platí zahraničný servis tlačových agentúr, mala by zvažovať, kedy ich citovať a kedy nie. Pri citácii exkluzívnych informácií iných médií by to mala byť samozrejmosť. A aj redaktor by mal ešte pred tým, než sa pod správu "podpíše" svojim menom, zvážiť aký autorský vklad do správy priniesol. Diváci skôr pochopia, že redaktori pracujú so zahraničnými zdrojmi a agentúrami. Nie však to, že sa tvária, ako keby za jeden deň preleteli s kamerou a mikrofónom od Karibiku po Ural.

 

Viac zo sveta médií na stránke O médiách.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?