Predseda licenčnej rady spochybnil Novinársku cenu pre Lampu

Autor: Miroslava Kernová | 20.4.2012 o 13:17 | (upravené 20.4.2012 o 15:17) Karma článku: 12,33 | Prečítané:  8687x

Len včera večer získali Štefan Hríb a RTVS novinársku cenu za reláciu Lampa o kauze Cervanová. A hneď ráno predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu Miloš Mistrík spochybnil legitimitu ceny - myslí si, že dvaja porotcovia majú konflikt záujmov. Práve za Lampu o Cervanovej dostala RTVS jednu z najvyšších pokút - 50 tisíc eur aj povinnosť odvysiať trikrát oznam o porušení zákona.

O novinárskej cene pre Lampu rozhodovala štvorčlenná porota zložená z dvoch členov Rady RTVS (predsedu Miroslava Kollára a členky Ildikó Nagy) a moderátora Václava Moravca a Lenky Polákovej, obaja sú z Českej televízie.

„Kollár a Nagy nesú spoluzodpovednosť za etiku vysielania RTVS, ako aj za prípadné porušenia zákona. Vzniká podozrenie, že Rada súťaže Novinárskej ceny neprihliadla pri zostavovaní poroty na možný konflikt záujmov," povedal pre blog O médiách predseda rady Mistrík. Odvoláva sa na štatút súťaže, ktorý hovorí, že pri výbere členov poroty sa prihliada na možný konflikt záujmov.

Kollár s Mistríkom nesúhlasí. „Ja aj kolegyňa Nagy sme členovia kontrolného (nie výkonného) orgánu RTVS zvolení v Národnej rade SR," povedal pre O médiách Kollár. Za konflikt záujmov by považoval účasť a rozhodovanie členov manažmentu, či zamestnancov RTVS v kategóriách, ktorých sa zúčastňujú príspevky z RTVS.

Porota udelila Lampe hlavnú cenu v kategórii Najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách za „odvahu tvorcov otvoriť kontroverznú tému a jej komplexné, dôsledné, investigatívne spracovanie zo všetkých dostupných uhlov pohľadu".

Pri preberaní ceny Hríb upozornil na paradox, že jedna štátna inštitúcia im za reláciu dala pokutu, a členovia poroty, v ktorej boli aj zástupcovia ďalšej štátnej inštitúcie (RTVS), ich zas ocenila. "Neviem, čo si mám o tom myslieť," povedal Hríb.

Hríb sa prikláňa k obvineným

Relácia o kauze Cervanová bola odvysielaná v júni minulého roka.  Moderátor pozval do relácie mužov, ktorí boli právoplatne odsúdení z vraždy študentky medicíny. Pozval a dal priestor na vyjadrenie aj sudcom, vyšetrovateľovi a prokurátorom, tí neprišli. Je trochu naivné čakať, že si sadnú vedľa obvinenných. Napriek tomu, Hríb sa rozhodol reláciu odvysielať. 

Hneď po odvysielaní vyvolala relácia rozporuplné reakcie. Proti spracovaniu protestovala Generálna prokuratúra, kritizovala jednostrannosť. Názory odbornej verejnosti sa na rozhodnutie Hríba, dať priestor vo vysielaní obvineným z vraždy, líšili.

Na licenčnú radu prišli tri sťažností, vrátane tej od Generálnej prokuratúry. Rada následne jednohlasne rozhodla, že relácia porušila viacero ustanovení zákona: že došlo k nezabezpečeniu všestrannosti informácií a názorovej plurality, za čo musel RTVS trikrát po sebe odvysielať pred reláciou oznam o porušení zákona. Rada rozhodla, že relácia spôsobom svojho spracovania a svojím obsahom zasiahlla do ľudskej dôstojnosti prokurátora M. Valašíka, Ľ. Cervanovej a forenzného psychológa G. Dobrotku, za čo dostala sankciu 50 tisíc eur. Vedenie RTVS so sankciou nesúhlasilo a odvolalo sa na Najvyšší súd, ten zatiaľ nerozhodol. 

Myslím si, že práve RTVS by mala otvárať aj kontroverzné témy, a je správne, keď ich odvysiela aj v prípade, ak jedna zo strán kauzy dostane ponuku na vyjadrenie, a ju nevyužije. No v prípade tak zložitej kauzy, ako je Cervanová, však nie je možné dávať vo vysielaní jednozačné súdy, aké padali v relácii, a práve takáto téma musí byť spracovaná nie len dôkladne ale aj bez emócií. Hríb sa v relácii priklonil k argumentom odsúdených a urobil to aj pri preberaní ceny, keď povedal: "Prosím siedmich odsúdených Nitranov, aby médiám na Slovensku odpustili, že sme sa ich kauze a ich súdu, ktorý bol zmanipulovaný a plný násilia a hrubostí, nevenovali oveľa dôslednejšie a oveľa skôr. Lebo tých sedem pokazených životov si to zaslúžilo. Vážení Nitrania, prepáčte.“

Požiadala som aj o stanovisko organizátora súťaže Nadáciu otvorenej spoločnosti, ktoré zverejním.

Kompletné výsledky Novinárskej ceny 2011.

Viac zo sveta médií na FB stránke Slobodne o médiách.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Trnka na nahrávke s Kočnerom: Viem, že ma zabijú

Kočnera hnevalo, že Trnka vydieral Haščáka.

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.


Už ste čítali?