Novinárske ceny sú rozdané - ocenený je Hríb, Vagovič aj Maloch

Autor: Miroslava Kernová | 19.4.2012 o 20:37 | (upravené 26.4.2012 o 8:48) Karma článku: 9,29 | Prečítané:  2752x

Dnes večer boli v Bratislave slávnostne zverejnené výsledky súťaže Novinárska cena 2011. Dve získal investigatívny novinár Marek Vagovič z .týždňa a rovnako dve reportér Ján Maloch s Markízy. V celkovo 19 kategóriách najviac - šesťkrát - bodoval časopis .týždeň. Štyri ceny sa ušli RTVS a tri vydavateľstvu Petit Press (ktoré vydáva SME). Medzi ocenenými sú aj dvaja blogeri.

LampaLampa

Do 8. ročníka súťaže bolo prihlásených 409 autorov. Poroty zložené z odborníkov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Talianska, či Veľkej Británie najprv v každej kategórii vyberali tri až štyri nominácie a z nich víťazov.

Tohtoročné oceňovanie môže byť prekvapením pre Radu pre vysielanie a retransmisiu. Relácia, ktorú vyhodnotila ako porušenie zákona, nezávislá porota Novinárskej ceny ocenila. V kategórii najlepší rozhovor, diskusia alebo beseda v elektronických médiách zvíťazila RTVS s reláciou ŠTEFANA HRÍBA Lampa o kauze Cervanová. Moderátor pozval do relácie mužov, ktorí boli právoplatne odsúdení z vraždy študentky medicíny. Licenčná rada dala televízii pokutu 50-tisíc eur a povinnosť trikrát odvysielať oznam o porušení zákona, relácia podĺa nej porušila povinnosti na ochranu ľudskej dôstojnosti. Proti relácii vyhlásením protestovala aj Generálna prokuratúra, ktorá kritizovala jednostrannosť. Hríb do relácie pozval aj sudcov, vyšetrovateľa a prokurátorov, tí neprišli.

až dve ceny si odniesol novinár .týždňa MAREK VAGOVIČ. V kategórii najlepší rozhovor v printových médiách bol Vagovič ocenený za rozhovor s Jaroslavom Spišiakom s názvom Prokuratúre nedôverujem a v kategórii najlepší analyticko-investigatívny príspevok v printových médiách za tri články S bulvárom v pätách, Náckovia medzi nami, Prokurátori (v poslednom bol ako spoluautor).

Za najlepší analyticko-investigatívny príspevok v elektronických médiách porota označila sériu príspevkov Kauza: Platina na Markíze, ktorej autorom bol reportér JÁN MALOCH. Aj on získal ešte jednu cenu - najlepšiu televíznu reportáž za príspevky o pátraní po zlodejoch áut na Markíze.

Cenu za najlepšiu reportáž v printových médiách si odniesol opäť .týždeň za obsiahlu reportáž o bojoch proti Kadáfiho režime v Líbyi od troch zahraničných novinárov: MATTEO FAGOTTO, UGO BORGA, GIMPAOLO MUSUMECI s názvom Líbyjská séria.

Najlepšiu rozhlasovú reportáž podľa poroty pripravila redaktorka RTVS Rádia Regina SOŇA GYARFÁŠOVÁ - 83 600 rokov alebo správa z 1 cesty.

Cenu najlepší komentár v printových médiách dostal zástupca šéfredaktora denníka SME KONŠTANTÍN  ČIKOVSKÝ za sériu komentárov.

Za najlepší regionálne publikovaný príspevok boli vyhlásené dva články od redaktora Košického Korzára ROMANA ROKYTKU s názvom Syn šéfa košického súdu sa stal expresne prokurátorom, Šéf súdu môže zostať vo vedení HC Košice.

A najlepší regionálne odvysielaný príspevok priniesla VANDA TUCHYŇOVÁ vo vysielaní RTVS Rádia Regina Banská Bystrica s názvom Tisíce eur štátnych peňazí.

Viťaz v kategórii reportážna fotografia bol fotograf .týždňa MATÚŠ ZAJAC so sériou fotografií HOmeles PEople z prostredia Nocľahárne sv. Vincenta de Paul a Útulku sv. Lujzy de Marillac na Slovensku (.týždeň, phosphotos.sk).

zajac_homeles.jpg

V kategórii najlepšia fotografická aktualita zabodoval dlhoročný fotograf TASR RADOVAN STOKLASA so snímkom Stret fanúšikov futbalového klubu Spartak Trnava s políciou. Do konkurenčnej agentúry SITA zas putuje cena za najlepšiu športovú fotografiu pre JOZEFA JAKUBČA s názvom Kult tela.

Tento rok sa udeľovala aj cena Česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra, ktorú vyhral karikaturista FEDOR VICO so sériou karikatúr pre Hospodárske noviny.

Cena Google za inovatívnu občiansku online žurnalistiku dostal MARTIN FILKO za sériu blogpostov o slovenskom zdravotníctve na blog.etrend.sk.

Cena Google za inovatívnu profesionálnu online žurnalistiku putuje do redakcia SME a sme.sk za online spravodajstvo z dňa hlasovania o eurovale a dôvere vláde (na sme.sk)

 

Okrem 16 spomínaných kategórií rada súťaže udelila aj tri špeciálne ceny: Cenu otvorenej spoločnosti venovanú pamiatke Karola Ježíka, Cenu British Council a Cenu Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska.

Cenu British Council za podporu medzikultúrneho dialógu dostal tím tvorcov STV RENÁTA ĎURIŠOVÁ,  IVAN HANSMAN, VIERA KOŠŤALOVÁ a JÁN STRAČINA za reláciu Hádaj, kto nás pozval.

Cena Združenia vydavateľov periodickéj tlače Slovenska putuje do Pravdy MILANOVI ČUPKOVI a ANDREJOVI BARÁTOVI za Reportáže z koncov sveta.

Cenu otvorenej spoločnosti získala blogerka NATAŠA HOLINOVÁ za sériu investigatívnych článkov o Reedukačnom domove Spišský Hrhov a investigatívny novinár TOM NICHOLSON za článok v .týždni s názvom Kováčik a stratený spis.

Tento rok mohla hlasovať za ocenených aj verejnosť v kategórií Česko-slovenská cena verejnosti, ktorú získala známa česká investigatívna novinárka SABINA SLONKOVÁ za tému: Zvláštní vyšetřování: Přísně tajné platy v Aktuálně.cz.

Novinárska cena je medzi novinármi považovaná za najprestížnejšiu cenu v médiách. Súťaž organizuje Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation aj s viacerými partnermi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Trnka na nahrávke s Kočnerom: Viem, že ma zabijú

Kočnera hnevalo, že Trnka vydieral Haščáka.

Bašternák sa nakoniec môže trestu vyhnúť, lebo správkyňa nekoná

Podnikateľ blízky Smeru previedol majetok, aby mu ho štát nevzal. Zatiaľ mu to vychádza.


Už ste čítali?