Nová reality šou od STV príjemne prekvapila

Autor: Miroslava Kernová | 13.4.2012 o 9:17 | (upravené 13.4.2012 o 14:38) Karma článku: 13,53 | Prečítané:  33454x

Žiadne peroxidové blondínky, playmate v gumákoch, ani šteklivé scény. Ale hanblivé pätnástky v rozťahaných tričkách, chlapci s akné a učiteľky, ktoré si na vizážistov nepotrpia. Nový reality dokument Trieda 9.A má k realite oveľa bližšie ako súčasné reality šou Markízy či JOJ. Slovenská televízia včera v novej relácii ukázala, že reality žáner sa dá urobiť aj dobre - bez pomoci bulváru, bez prítomnosti Mojsejovej, či inej prostoduchej celebrity. Len s obyčajnými študentami a ich učiteľmi.

 STV

Keď pred pár týždňami STV ohlásila, že nasadí do vysielania licencovanú reality šou s pôvodným názvom Class Of, nedávala som tomu veľké nádeje. Reality formát má na Slovensku síce stále pomerne vysokú sledovanosť, no máva mizernú úroveň. Formáty počnúc Mojsejovcami, Kaprom na torte, až po Farmy a Farmárov, sú obdobami "bigbrotherovsky" prispôsobenej realite postavenej na exhibicionizme, škandáloch, umelo vytvorenom prostredí spolunažívania exotov rôzneho druhu, kde kamera striehne na bezduché debaty a sexuálne narážky.

Už po prvom dieli môžem povedať, že STV má možno konečne projekt, ktorý nie je len verejnoprávny, ale aj celkom pútavý.

Trieda 9.A je o tom, že do školy v Haliči do podpriemernej triedy deviatakov prídu noví učitelia, ktorí ich majú pripraviť na celonárodné testovanie tak, aby uspeli čo najlepšie. Na prípravu majú osem týždňov a diváci počas trinástich dielov budú sledovať, či sa zlepšujú. Známkami môžu hodnotiť študentov aj ich učiteľov.

Prvý diel priniesol napríklad zaujímavý pohľad na to, ako deviataci ťažko vnímajú neprávosti od učiteľov, ale aj aké má názory vraj najväčšia ohováračka triedy, ktorej idolom je Báthoryčka.

Začiatok relácie nebol jednoduchý, tvorcia sa snažili aspoň čiastočne predstaviť všetkých študentov a učiteľov. Mojim "favoritom" je študent Adam, o ktorom učitelia aj spolužiaci hovorili ako o čiernej ovci triedy a asi najhoršom študentovi. Vyjadrovaním a názormi však prevyšoval mnohých ostatných (aj na fotke akosi nezapadol - je prvý sprava).

Trieda_9.A_s_triednou.jpg

Relácia nemoralizuje, ani nepoučuje a nerobí z učiteľov nedotknuteľné autority. Dokonca bez problémov nechá hovoriť žiakov o tom, čo im učitelia nedokážu vysvetliť, aj ako sú k nim nespravodliví. V niečom asi pravdu majú, keďže priemerná známka pri bežnom teste z matematiky bola 4,6.

Váham, či by som súhlasila s tým, aby práve moje dieťa bolo súčasťou televízneho experimentovania pred dôležitým testovaním deviatakov, ktoré rozhoduje o ich budúcej škole. A určite sa z radov pedagógov nájdu aj kritici takýchto experimentov. A za chybu považujem aj to, že STV nemá webstránku relácie pod svojou značkou ale na Azete.

Napriek tomu si myslím, že nová relácia je príjemným oživením ponuky STV, môže vyvolať diskusie o úrovni školstva. A ak tvorcovia budú pokračovať v spôsobe, ktorý naznačili v prvej časti, ponúknu určite hodnotnejšiu a možno aj celkom zábavnú alternatívu k reality šou typu Farma či Hotel Paradise na Markíze a JOJ.

Relácia sa vysiela na Jednotke vo štvrtok o 21:00 a v sobotu dopoludnia v repríze. Sledovanosťou bol prvý diel výrazne pod priemerom Jednotky, podiel mala necelých 5 percent.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?