reklama

Hovorili za ministrov - môžu byť opäť novinármi?

Gábor Grendel, Rado Baťo, Martin Jaroš a ďalší hovorcovia členov dosluhujúcej vlády. Len pred rokom a trištvrte boli tvárami televízneho spravodajstva, uznávanými redaktormi či komentátormi. Viacerí na vrchole novinárskej kariéry prešli na druhú stranu. Baťo sa stal hovorcom premiérky, ďalší ministrov, iní šéfmi tlačových oddelení ministerstiev. Môžu, alebo nemôžu sa vrátiť späť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)
Rado Baťo bol hovorcom premiérky
Rado Baťo bol hovorcom premiérky (zdroj: FOTO SME)

Veľká časť hovorcov sú bývalí novinári. Niektorí sú v dočasnej službe a končia v rovnakom čase ako ich minister, iní sú síce v štátnej službe, ale je málo pravdepodobné, že si ich nový minister ako hovorcov ponechá. Neľutujú, že odišli na druhú stranu? Chcú sa vrátiť späť?

Obrázok blogu

Gábor Grendel bol krátko pred príchodom na ministerstvo vnútra hlavným politickým redaktorom Markízy a istý čas moderoval Na telo. Dnes je riaditeľom komunikačného odboru a hovorcom ministra vnútra Daniela Lipšica z KDH. Prechod na druhú stranu neoľutoval. „Práca v tíme Daniela Lipšica bola skvelá skúsenosť a veľká škola." Čo bude robiť po výmene ministra zatiaľ nestihol rozmýšľať, pretože, ako hovorí, doteraz bol na ministerstve vyťažený kvôli kauze Gorila a kvôli organizovaniu predčasných volieb. Budúcnosť má naplánovanú len po dovolenku v zahraničí, kde sa chce venovať svojmu päťročnému synovi. „Čo sa týka ďalšej práce, jediné, čo v tejto chvíli vylučujem, je návrat k politickej novinárčine. To by som naozaj považoval za konflikt záujmov," povedal pre blog O médiách Grendel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rado Baťo, bývalý šéfredaktor Trendu a neskôr komentátor denníka SME, bol hovorcom premiérky a posledné mesiace členom volebného tímu SDKÚ. Otázky o budúcnosti ho nenadchli: „Nechce sa mi o tom hovoriť. Dosť som sa narozprával do médií a teraz chcem mať svätý pokoj."

Obrázok blogu

Bývalý redaktor Trendu Martin Jaroš a dnes hovorca ministra financií je v dočasnej štátnej službe. Na úrade končí spolu s ministrom Ivanom Miklošom (SDKÚ). „Dočerpával som dovolenku a len teraz sa začínam intenzívnejšie obzerať na trhu." Návrat k novinárčine si vie predstaviť. „Áno, je to niečo, čo som robil 13 rokov." Nesúhlasí s tvrdením, že ak novinár raz prejde na druhú stranu, niet cesty späť. „Ak teoreticky pripustím, že by som sa vrátil k novinárčine, tak si myslím, že som skôr obohatený o nové skúsenosti, o pohľad zvnútra a o nové kontakty." Kvôli prípadnému konfliktu záujmov považuje za rozumné, že by nerobil aspoň istý čas ekonomického novinára. Post hovorcu ani on neľutuje. „Toto nie je len o osobe ministra, ale naozaj tu boli takí skvelí a múdri ľudia, že by bol hriech to nevyužiť a nevidieť ako pracujú, ako sa tvoria reformy a nemať tú skúsenosť z prvej ruky."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aktualizácia (27.4.) Jaroš nastupuje od 1. mája do Trendu na pozíciu vedúceho redaktora pre domácu ekonomiku.

Neľutuje ani Ľubica Pilzová, bývalá redaktorka zahraničného spravodajstva Markízy, dnes šéfka tlačového odboru Úradu vlády. „To, že robím v tíme Ivety Radičovej a s príjemnými ľuďmi, je vynikajúca skúsenosť," povedala. Zároveň jej novinárčina chýba a keby sa naskytla príležitosť, tak sa rada vráti k pôvodnej profesii. „Nemyslím si, že by to mal byť nejaký hendikep." Cesta späť je podľa nej možná a konflikt záujmov u seba nevidí, pretože bola „zahraničiarkou". Na Úrade vlády pracuje ako analytička bývalá investigatívna novinárka Ľuba Lesná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na ministerstve spravodlivosti je bývalý redaktor STV Peter Bubla, ktorý povedal, že je zatiaľ stále zamestnancom ministerstva. Viac sa vyjadrovať nechcel. Na ministerstve zahraničia je Ľuboš Schwarzbacher, bývalý redaktor Markízy. K otázkam sa zatiaľ nevyjadril. Hovorcom ministerstva obrany a zároveň poradcom ministra a šéfom tlačového oddelenia je bývalý redaktor TA3 a Markízy Ivan Rudolf. "Uvidíme," povedal stručne Rudolf.

Obrázok blogu

Pôvodom redaktorka TA3 je aj hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová. Už vie, čo bude robiť po výmene ministra. „Zostanem pracovať v mediálnej oblasti." Kde konkrétne, nepovedala. S prípadným návratom k novinárskej profesii nemá problém. „Hovorca by možno hneď po odchode z postu nemal pôsobiť v spravodajstve v tej oblasti, v ktorej bol hovorcom. Ale nevidím dôvod, prečo by to malo byť pre neho prekážkou. Práve naopak - na poste hovorcu získal množstvo skúseností a obraz o tom, ako sa tvorí legislatíva, prípadne aké sú komplikované vzťahy vnútri rezortu aj s odbornými organizáciami, komorami, odbormi a podobne, a tiež o tom, ako niekedy médiá skresľujú realitu, preto má oveľa lepší rozhľad a širší pohľad nielen na svoj rezort," odpísala Zollerová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cesta späť je zložitá

Odísť do politiky, alebo na pozíciu hovorcu ministra, je v kariére novinára vážne rozhodnutie. Návrat nesie so sebou podozrenie z konfliktu záujmov pre nich samotných aj pre redakciu. Hrozí, že budú ďalej vnímaní ako hovorcovia a budú ťažko presviedčať čitateľov a divákov o svojej nezávislosti. Mohli by mať tiež problém vyhnúť sa tlakom nových známych z politiky. Ak sa však vrátia do redakcie, pre nich a pre redakciu by nemal byť problém upozorniť na konflikt záujmov oznámením, že boli poradcami, či hovorcami aspoň pri témach, ktoré sa dotýkajú ich bývalej práce.

Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play si myslí si, že návrat hovorcu k profesii v rovnakej alebo príbuznej oblasti, je problémový. „Vidím tam zjavný konflikt záujmov. Ako hovorca si vytvoril hlbšie väzby na konkrétnych predstaviteľov a inštitúciu, ktoré by ho určite ovplyvňovali pri práci novinára. Nebol by v rovnakej pozícii s inými kolegami a nemohol by mať odstup postoj voči druhej strane, aký je pri novinároch potrebný," povedala Wienk. Pripomenula, že v zahraničí sa tento problém rieši pravidlom, že na prechod medzi tak zásadne odlišnými rolami je potrebné určité obdobie. Hovorí sa tomu "revolving door".

„V medzinárodnom meradle sa takýto návrat nevyskytuje často. A ak, tak do vyšších funkcií (editor, šéfredaktor, ale nie výkonný, skôr ako tvár toho-ktorého média), nie za reportérov," povedal pre O médiách Pavol Múdry z Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI). "Navrátilci" z postov v štátnej správe sa podľa neho stávajú občas aj vyhľadávanými komentátormi politiky - pod svojim menom, ale aj s poznámkou, že išlo o hovorcu.

Problémom sú politické vyhlásenia

Podľa Múdreho je v slovenských pomeroch problémom prepojenie členov vlády na materskú stranu aj pri výkone vládnej funkcie. „Potom sa často nedá rozlíšiť, či hovorca hovorí za rezort, za ministra, alebo za stranu, ktorá ministra nominovala."
Návrat hovorcov do médií preto vníma negatívne. „A najmä v prípadoch, keď sa hovorcovia zapojili aj do predvolebnej prace politických strán, ako sa to stalo u niektorých z nich."

Šéfredaktor spravodajstva Markízy Lukáš Diko si myslí, že návrat je možný len vo výnimočných prípadoch. „Taký navrátilec by počas svojho hovorcovania nemal byť tlmočníkom politických názorov svojho šéfa." Medzi pôsobením na poste hovorcu a návratom do médií by aj podľa Dika malo uplynúť minimálne niekoľko mesiacov. A aj po takomto návrate by kvôli možnému konfliktu záujmov nemal spracúvať témy z rezortu, alebo príbuzné rezortu, v ktorom pracoval. Prípadne by pri takýchto reportážach mal upozorniť na svoje predchádzajúce pôsobisko, ako to káže etický kódex.

Späť k pôvodnej profesii sa najprv z pozície hovorcu predsedu vlády v roku 1994 vrátil Ľubomír Lintner. A znovu v roku 2006 priamo z poslaneckej lavice. "Ten druhý návrat bol už komplikovaný v tom, že som cítil a stále cítim určitý blok z pohľadu vyjadrovania sa k politike, ku ktorej som sa ako novinár viacero rokov vyjadroval veľmi výrazne," povedal pre blog O médiách Lintner, ktorý v minulosti písal pre SME, mal na Markíze reláciu Na Slovensku je to tak. Nedávno písal komentáre pre portál jetotak.sk a pôsobil aj v rozhlase, či naposledy ako dramaturg O 5 minút 12 v STV. "Novinári, ktorí sa rozhodli ísť do pozície hovorcu, by si mali jasne uvedomiť, že potom do pozície verejnosťou vnímaného nezávislého novinára sa už v podstate vrátiť nemôžu," myslí si dnes Lintner.

Jedným z navrátilcov je v Markíze moderátor spravodajstva Karol Farkašovský, ktorý bol v minulosti hovorcom ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Z politiky do médií a späť prechádzal aj Braňo Ondruš. Moderovanie hlavných správ v JOJ a písanie pre Slovo mal ako prestupnú stanicu medzi SDĽ a Smerom.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu