Tisovým vnukom urobili médiá reklamu

Autor: Miroslava Kernová | 21.3.2012 o 9:12 | Karma článku: 12,43 | Prečítané:  14053x

Minulý týždeň RTVS urobila v svojich správach z Tisa záchrancu židov. Média sa nepoučili a v protisovských šľapajách pokračovala tento týždeň napríklad štátom platená Tlačová agentúra SR.

Slovenskí branci pri hrobe TisaSlovenskí branci pri hrobe TisaTomáš Holúbek SME

V sobotu nacionalisti zo Slovenského hnutia obrody (SHO) oslavovali výročie vzniku Slovenského štátu pri soche Jozefa Tisa v Čakajovciach pri Nitre. Hoci bolo na stretnutí len pár desiatok predvádzajúcich sa mladých ľudí v kanadách a maskáčoch, svoju exhibíciu bez problémov dostali do viacerých médií.

TASR priniesla nekritickú ódu s názvom Členovia a priaznivci SHO oslávili dnes vznik prvej SR: „V programe, na ktorom sa zúčastnilo 150 ľudí, vystúpil sólista SND Ivan Ožvát, ako aj miestny spevácky zbor Matičiari. Po kultúrnom programe sa presunuli účastníci do Panteónu slovenských dejateľov a položili veniec k soche Jozefa Tisa", citovala TASR predsedu SHO Róberta Šveca.
"Oslavy organizujeme každoročne, sme presvedčení o tom, že vznik prvej Slovenskej republiky v období, keď sa zrodila, bol veľmi dôležitý, išlo o prežitie Slovákov," povedal Švec. Táto udalosť má podľa neho aj geopolitické súvislosti. "Náš štát vznikol v ťažkej dobe, keď rôzne vonkajšie tlaky útočili na politický systém štátu Slovákov, ale pre nás je dôležité, že národ bol zachránený." O tom, čo je SHO, nechala agentúra hovoriť len jej šéfa Šveca. Ten ju oznámkoval ako občianske hnutie, ktorého cieľom je prehlbovanie vlastenectva a národného cítenia nielen u Slovákov, ale aj v celom slovanskom svete.

Agentúra sa ani slovom nezmienila, že režim Slovenského štátu bol totalitný. Utláčal po vzore nacistického Nemecka niektoré menšiny, čo vyvrcholilo deportáciou slovenských židov a Rómov.

Akcia extrémistov dostala priestor aj na portáli sme.sk. V článku Tisa velebili mladučkí branci v kanadách a maskáčoch" regionálny redaktor z Nitrianskych novín na rozdiel od TASR upozornil na to, že „Tiso aj Slovenský štát sú dodnes vnímaní veľmi kontroverzne a že za Tisovho prezidentovania deportovali zo Slovenska desaťtisíce Židov, ktorých v koncentračných táboroch povraždili nacisti." Napriek tomu aj tento článok poslúžil skôr na zviditeľnenie SHO a na nábor do ich novej odnože Slovenskí branci: „Máme radi našu prírodu a vlasť a snažíme sa k tomuto priviesť aj ostatných," cituje sme.sk 16-ročného Petra Švrčeka zo Slovenských brancov. „Nečinnosť mladých ľudí a neláska k vlasti," prilákala tohto šestnásťročného chlapca do zoskupenia brancov, píše redaktor na sme.sk. Článok priniesol aj podrobné informácie o tom, ako organizácia vzniká a hľadá nových brancov. „Robíme kurzy prvej pomoci, turistické výstupy, cvičíme sa aj v lesoch, robíme taktické výcviky či kurzy sebaobrany," robil si reklamu Švrček. Na stránke SHO sú fotky „brancov" v maskáčoch, s kuklami na hlave a zbraňami v ruke. V lese trénujú boj a pästné súboje.

shobrancii.jpg

Týchto milovníkov „prírody a vlasti" zviditeľnila aj agentúra SITA. Na rozdiel od TASR priniesla na konci krátku informáciu o deportáciách a že Tiso je vnímaný ako kontroverzná osoba. Jej správu bez tohto doplnku prebrala napríklad Pravda. „Sme nová branná jednotka, vytvárame sieť oddielov po celom území Slovenska. Máme radi našu prírodu a našu vlasť," citovala SITA jedného z „brancov."

Ak majú títo mládenci potrebu stretávať sa pri hroboch a spomínať na svoje idoly, zakazovať im to nikto nemôže. Ale v slušných médiách by sa ich teatrálne predstavenia objavovať nemali. Ak už o nich predsa chce niekto písať, mal by sa dôkladne pozrieť na to, čo robia, a dať priestor historikom a odborníkom na extrémizmus.

Naopak, citlivo tému vášní po požiari Krásnej Hôrky, do ktorých sa zaplietli aj Kotlebovci, spracovalo napríklad SME v reportáži Mikuláša Jesenského Od horiaceho hradu sa zapálili aj vášne, či STV v Reportéroch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?