Novinári na kandidátkach: Čeredejev za SOS, Eremiášová za KSS

Autor: Miroslava Kernová | 9.3.2012 o 15:47 | (upravené 9.3.2012 o 18:04) Karma článku: 7,44 | Prečítané:  1008x

Aktívnych novinárov na kandidátkach je v týchto voľbách výrazne menej ako v minulosti. Napriek tomu sa pár známych mien našlo. Za športovú Stranu občanov Slovenska kandiduje bývalý riaditeľ vydavateľstva Národnej obrody a šéf TASR Ivan Čeredejev, ktorý donedávna písal pre EUROREPORT plus. S Norou Mojsejovou kandiduje fotografka Desana Dudášová. Novinársku minulosť má za sebou aj Pavol Pavlík - dvojka strany 99%.

Pavlík bol niekoľko rokov redaktorom a moderátorom Markízy. Zaujímavé je, že počas tejto vlády bol poradcom ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS). Na kandidátke 99% je aj novinár Tomáš Mácha z Humenného, ktorý sa zviditeľnil písaním aj bulvárnych článkov pre Plus 7 dní a donedávna pre časopis Šarm.

Viacero novinárov má strana Robíme to pre deti - Slobodné fórum, ktorú založili bývalé novinárky Zuzana Martináková (pracovala pre BBC) a Ľudmila Farkašovská (bývalá redaktorka Markízy a moderátorka STV). Na kandidátke ich strany je napríklad bývalá šéfredaktorka odborného časopisu Zubný lekár Marta Holečková (na 22. mieste), redaktorka tohto časopisu Jana Čížová (36) či riaditeľka vydavateľstva Antónia Franeková (118), ktorá riadi vydávanie viacerých odborných časopisov: Strojárstvo, Šport a fitnes, Stavebníctvo a bývanie a pod.

Známe novinárske mená malo aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Pôvodne bol na horných priečkach Eugen Korda, ktorý po rozhodnutí vstúpiť do politiky odišiel zo SME. Lídrom strany bol Martin Mojžiš z .týždňa, ktorý po rozhodnutí vstúpiť do politiky dostal v časopise obmedzenie písať o politike. Po tom, ako od Matovičovcov obaja odišli, sa k svojej profesii vrátili. Mojžiš píše tak ako pred tým - nielen o fyzike, ale aj o politike. Korda sa nevrátil do SME, ale odišiel do .týždňa.

Z novinárov na kandidátke Obyčajných ľudí zostal niekdajší známy regionálny reportér zo Slovenského rozhlasu Roman Grebáč* (92), ktorý kandidoval aj v minulosti za OKS. Za túto stranu kandiduje niekdajší novinár a fotograf Anton Frič (110).

Politicky rozpoltené je vedenie mesačníka Extra Plus, kde šéfredaktor Pavel Kapusta kandiduje za SNS (19) a jeho zástupkyňa Lenka Eremiášová za KSS (6). Štandardným postupom pre redakcie je, že novinár, keď sa rozhodne kandidovať, oznámi to redakcii, a aby sa zachovala nezávislosť média, minimálne v čase kampane prestáva informovať o politike. A po vstupe do politiky končí s informovaním o politike, alebo aj ako novinár úplne. V Extra plus to funguje opačne. Nie je to prvé ich angažovanie sa.  Kapusta kandidoval za SNS aj v minulých voľbách a obaja boli v minulosti asistentmi poslancov HZDS.

Viacero novinárskych mien má Strana občanov Slovenska. Bývalý šéf TASR Čeredejev je na 120 mieste. Na kandidátke je aj redaktor denníka Šport Ivor Lehoťan (9) a bývalý člen vedenia denníka Nový deň Milan Španír* (67).

Za Stranu zelených kandiduje ako nezávislý bývalý športový redaktor denníka SME Jozef Bielik (32). A za Národ a spravodlivosť bývalý riaditeľ Rádia Max a bývalý výkonný riaditeľ N-rádia Bohumír Harvan (16).

Z bývalých novinárov opäť kandiduje za HZDS Stanislav Háber (16), ktorý v minulosti pracoval v STV, či písal pre Slovenskú republiku či Nový deň.

Novinári majú - ako akýkoľvek iný občan - ústavné právo kandidovať a byť zvolení. No zároveň pre nich v mnohých redakciách platí povinnosť apolitickosti. „Úlohou novinárov je sprostredkovať informácie a úlohou politikov je plniť politický program. Nie je možné zlúčiť tie veci," povedal v minulosti Pavel Nechala z Transparency International.

Aktívni novinári, ktorí sa rozhodnú kandidovať, sebe a svojej redakcii vyrábajú možný konflikt záujmov. A to hlavne v prípade, ak v profesii novinára pokračujú aj počas kampane, či dokonca po zvolení. Čitatelia, diváci, či poslucháči za ich prácou môžu totiž vidieť aj iné motivácie, ako len informovanie. A podozrenie z konfliktu záujmov nemajú len tí, ktorí sa venujú témam spojeným s politikou, ale aj tí, ktorí píšu napríklad o kultúre, zdravotníctve, pretože aj na tie má politika dosah.

*Grebáč a Španír sa vzdali kandidatúry.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?