Peripetie jedného "exkluzívneho" rozhovoru v Hospodárskych novinách

Autor: Miroslava Kernová | 23.2.2012 o 15:12 | (upravené 24.2.2012 o 0:36) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  1666x

O tom, ako sa Hospodárske noviny a hokejový klub Lev Poprad sporia o rozhovor a ako médiá očarila vydavateľská ponuka českého kontroverzného politika Jiřího Čuneka Tomovi Nicholsonovi.

Hospodárske noviny sa v pondelok na titulnej strane pochválili „exkluzívnym rozhovorom" s novým majiteľom hokejového klubu Lev Poprad Janom Musilom: Musil pre HN: Odchod Slovákov do Prahy nevylučujem. Ukázalo sa, že rozhovor až taký exkluzívny nie je.

Dva dni predtým, v sobotu, vyšiel ten istý rozhovor v mierne pozmenenej podobe na stránke HC Lev s názvom O budúcnosti i súčasnosti s Janom Musilom. Ako autor bola označená „redakcia" klubu a vyznieval ako PR rozhovor klubu. Prebrali Hospodárske noviny rozhovor od HC Lev? Alebo to bolo naopak? Príbeh rozhovoru má z novinárskeho pohľadu viacero problémových momentov.

HC Lev si rozhovor prisvojil, zabudol uviesť autora

Obe strany - hokejový klub aj noviny - pre blog potvrdili, že rozhovor vznikol tak, že redaktor Hospodárskych novín poslal otázky do klubu a e-mailom dostal odpovede. „Vznikal v kooperácii medzi redakciou stránky www.hclev.eu a Hospodárskymi novinami, preto je rozhovor takmer totožný," povedal pre blog riaditeľ komunikácie HC Lev Jan Rachota. So šéfredaktorom Hospodárskych novín Petrom Vavrom sa zhodujú aj v tom, že redaktor a autor rozhovoru Ľubomír Macek z HN dal súhlas na uverejnenie na stránkach HC Lev. HN sa však spôsob, ako bol rozhovor zverejnený na stránke klubu, nepáči. Vavro považuje za neštandardné to, že HC Lev pri rozhovore "zabudol" uviesť, kto (Ľubomír Macek) a pre koho (Hospodárske noviny) tento rozhovor robil.

Musil údajne o Prahe hovoril niečo iné

Aj HC Lev má ťažké srdce na noviny. Kritizuje denník, že povkladal do textu otázky, ktoré sa pôvodne redaktor nepýtal. A že zmenili aj odpovede, špeciálne o odchode Musila do Prahy, od čoho sa HC Lev dištancuje. 

Pôvodná verzia (podľa HC Lev):

Otázka: Je pravdepodobné, že bude HC Lev hrať v budúcej sezóne v Prahe a nie sú tlaky, aby ste dostali KHL do metropoly Česka?

Musil: "Je předčasné nyní diskutovat a spekulovat, kde se bude hrát."

Pozmenená verzia, aká vyšla v HN:

Otázka: Z toho vyplýva, že by sa mal klub sťahovať do metropoly Česka.

Musil: "Na stole nemusí byť iba jeden variant. Jednou je fakt, že odchod klubu do Prahy sa vylúčiť nedá. Teraz je však predčasné diskutovať a špekulovať, kde sa bude hrať."

Rachota sa posťažoval, že do rozhovoru vraj noviny vložili citáty, ktoré Musil nepovedal, a ktoré zmenili zmysel jeho vyjadrení. Prístup novín označil za neetický. „My si za týmto článkom stojíme," povedal Vavro, výhrady klubu k zmenenej odpovedi Musila nekomentoval.

Známym novinárskym pravidlom je, že e-mailový rozhovor, nie je dobrý rozhovor. Najlepší spôsob prípravy rozhovoru je robiť ho priamo - face to face, prípadne telefonicky. Pri odpovediach cez e-mail má novinár veľkú nevýhodu, že nemôže dať doplňujúcu otázku, a nemôže ustrážiť, aby respondent odpovedal priamo na položené otázky. A hlavne, novinár nemá záruku, či odpovede nechystalo celé PR oddelenie alebo všetci kamaráti respondenta. Dopľňať dodatočne nepoložené otázky, bez toho, aby na ne mohol respondent odpovedať, je chyba.

Priame stretnutie je najlepší variant aj pre osloveného, v tomto prípade nového majiteľa HC Lev. Ak si chce svoje odpovede ustrážiť aj po zásahu editora, má právo požiadať redakciu o autorizáciu.

Samozvaný vydavateľ Čunek

Slovenské médiá tento týždeň zaplavila správa, že knihu Toma Nicholsona plánuje vydať kontroverzný český politik a bývalý vicepremiér Jiří Čunek. Hoci médiá dali priestor Čunkovým vyjadreniam o tom, ako a prečo chce knihu vydať, na oslovenie Nicholsona, či vôbec o to má záujem, veľká časť médií zabudla. Reakcia autora knihy chýbala napríklad v príspevku Markízy, v Pravde, na portáli aktuality.sk.  V Hospodárskych novinách napísali, že "problém je zatiaľ len v tom, že autorské práva zatiaľ nezískal a bude o nich rokovať s Tomom Nicholsonom," podobne aj v Novom čase. Pritom v tom čase už bola známa aj reakcia Nicholsona pre Sme, kde ponuku zásadne odmietol a Čunka označil za mimoriadne nevhodného partnera.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?