reklama

Za názor môžete ísť na Slovensku do väzenia

Na Slovensku stále hrozí novinárom väzenie za prejavenie názoru. Paragraf o ohováraní a poškodzovaní mena využívajú hlavne politici ako zbraň proti nepohodlným novinárom. V súčasnosti sa chystá novelizácia trestného zákona, minister spravodlivosti je však k požiadavke novinárov zatiaľ zdržanlivý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (101)
Obrázok blogu
(zdroj: SME)

V minulosti hrozilo redaktorke SRo trestné stíhanie za komentár. Ironicky komentovala spustenie komunistického rádia v Čechách a trestného stíhania sa domáhala KSS. Prokuratúra to však zastavila. Bohaté skúsenosti má aj redaktor .týždňa Marek Vagovič, ktorému hrozilo obvinenie z trestného činu ohovárania v súvislosti s článkami o sudcovi Najvyšieho súdu, ktorý je podozrivý z korupcie. Hrozba väzenia za ohováranie visí aj nad Tomom Nicholsonom v súvislosti s jeho verejnými vystúpeniami na tému Gorila a mnohým ďalším novinárom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Novinár nemá zvláštne postavenie a tiež si nemôže hovoriť a písať čo chce. Každý, kto sa cíti dotknutý textom, má zároveň možnosť brániť sa. Môže žiadať opravu, odškodnenie, ospravedlnenie. Umožňuje mu to občiansky zákonník, či tlačový zákon. Fakt, že za názor sa môže ísť na Slovensku do väzenia, je ale chorý.

Hoci v mnohých prípadoch prokuratúra zastavila trestné stíhanie, len to, že táto hrozba existuje, vyvoláva v redakciách autocenzúru. V mnohých médiách sa aj preto o niektorých témach či ľuďoch nepíše. V poslednom období totiž pribúdajú trestné oznámenia na novinárov za ohováranie a poškodzovanie mena od fyzických i právnických osôb.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V demokratickej krajine by slobodné médiá nemali byť pod takýmto tlakom. U nás ho umožňujú paragrafy zastaralého trestného zákona.

Podľa paragrafu 206 ods. 1 sa dopustí trestného činu ohovárania ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý môže značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, najmä poškodiť ho v zamestnaní, narušiť jeho rodinné vzťahy, alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Potrestá sa odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestom.

Podľa paragrafu 206 ods. 2 Trestného zákona sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov alebo
peňažným trestom alebo zákazom činnosti páchateľ potrestá, ak spácha takýto čin tlačou, filmom, rozhlasom, televíziou alebo iným podobne účinným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti pripravuje novelu trestného zákona.

Predstavitelia novinárskych organizácií IPI Slovensko a Slovenského syndikátu novinárov požiadali ministra Tomáša Boreca o úpravu trestného zákonníka, aby novinári nemuseli pracovať pod hrozbou väzenia, či neprimeraných žalôb.

„Príslušné paragrafy Trestného zákona sú v súčasnej dobe už prekonané a zbytočné. Hrozba odňatia slobody za verejne prejavený názor či článok, aj keď možno mylný, je podľa nás prežitkom z doby totalitných režimov," píšu v liste ministrovi. Spory tohto charakteru by bolo podľa nich postačujúce ponechať v rovine občianskeho práva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Nemyslíme si, že médiá či novinári sú neomylní a bez chýb. Ak pochybia a je im to dokázané, a ani tak nemajú záujem podľa mediálnych zákonov svoje pochybenia napraviť, nech sa poškodení domáhajú nápravy a odškodnenia súdnou cestou podľa občianskeho práva. Avšak výška náhrady škôd by tiež nemala byť ponechaná na svojvôli žalobcov a súdov," hovorí Pavol Múdry z IPI. Preto odporúčajú stanoviť v zákone aj limity na odškodné.

Ministerstvo sa zatiaľ jednoznačne k požiadavke nevyjadrilo. Minister Borec zobral na vedomie požiadavky predstaviteľov IPI a SSN, povedal Pavol Kubík z tlačového odboru ministerstva. Návrh zmien bude pripravovať tzv. novelizačná komisia. „Možno očakávať, že predmetom odborných diskusii budú aj tie ustanovenia Trestného zákona, ktoré môžu mať súvis s výkonom novinárskeho povolania," vraví Kubík.

V mnohých krajinách sa ustanovenia o ohováraní a poškodzovaní mena v trestnom zákone upravili, napríklad v niektorých štátoch USA, vo Veľkej Británii, nedávno v Chorvátsku.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu