Traja najvyšší si urobili radosť v priamom prenose

1.9.2012 o 10:11 (upravené 1.9.2012 o 15:00) | Karma článku: 16.85 | Prečítané  45059-krát

Prázdne stoličky a príhovory plné fráz, takto vyzeral galavečer, ktorý v piatok odvysielala STV ako hlavný večerný program na počesť Dňa Ústavy SR, ktorý si objednala Kancelária Národnej rady.

Tak ako program avizoval, na galavečere vystúpila Štátna filharmónia Košice a operné hviezdy, ktoré sa predviedli kvalitným vystúpením. A to bol všetko hodnotné, čo počas priameho prenosu odznelo.

Všetko ostatné, čo sa dialo, bolo prehliadkou vládnej moci, ktorá si objednala priestor v hlavnom vysielacom čase na obrazovke STV.

Scenár, ako vystrihnutý z príručky - najprv prejav politika, v prestávke vystúpenie umelca. Aby sa nikto neurazil, tak dostali rovnaký priestor všetci traja najvyšší ústavní činitelia. A keďže scenár písala kancelária parlamentu, každý mal priestoru neúrekom - približne 6 minút. A tak sme sa dozvedeli, že prezident Gašparovič si myslí, "že by bolo dobré, zadovážiť ústavu do každej rodiny." Bývalý osvetový pracovník Pavol Paška hovoril o ústave v podobenstvách - najprv ju prirovnal k rodnému listu, k dieťaťu so symbolickou krvnou skupinou D ako demokracia, potom povedal, že "ústava je taký požiarny poriadok," a nakoniec skončil prirovnaním k desatoru. "Nech nám je ústava požehnaním a majákom na naších cestách," želal si v prejave premiér Fico.

Perlila aj moderátorka a pani ministrová Jarmila Lajčáková-Hargašová, pre ktorú je ústava dosť ťažká kniha hmotnosťou aj obsahom. Takže odkaz pre Jarku: ústava je rozsahom niekde medzi Novým časom pre ženy a Cosmopolitanom.

Galavečer bol výsledkom zmluvy medzi Václavom Mikom a Kanceláriou Národnej rady, ktorá za odvysielanie programu zaplatila televízii 92 tisíc eur. Scenár, program aj jeho organizáciu pripravovala nezvyčajne Kancelária NR. STV mala zabezpečiť vysielanie. Paradoxne na to si objednala externú firmu, ktorej zaplatila tiež okolo 90 tisíc eúr.

Výsledkom bol prenos, ktorý vôbec nerátal s tým, že na otvorenom priestranstve, kde bola postavená scéna, môže na konci augusta pršať. A pršalo. Mokli politici, organizátori, ale zjavne aj kamery. Kancelária si objednala aj výpravnú scénu s množstvom svetiel, kamier, tie prinášali pohľady nielen z nádvoria, zo scény, ale aj spoza Dunaja. Režisér mal veľký problém nájsť záber, kde by nebolo vidieť desiatky prázdnych stoličiek.

galavecer_ustava.JPG

Výsledkom bol aj chabý záujem divákov. Prenos si pozrelo v priemere 128 tisíc divákov. Pre porovnanie akčný film Kuriér 2 na JOJ 482 tisíc a rozprávku na Markíze v tom čase pozeralo 291 tisíc ľudí starších ako 12 rokov.

Pri prenose nedávnej oslavy narodenín britskej kráľovnej bolo vidieť, ako vyzerá radosť v hľadisku, včerajší galavečer bol presným opakom. Záujem nemali diváci pri obrazovkách, ani politici, ktorí si to objednali. Rozmýšľam, na čo toto celé bolo. A vychádza mi len jedno: aby sa traja kamaráti opäť raz stretli svorne na jednom pódiu.

Viac zo sveta médií na stránke O médiách.


Hlavné správy

Z DOMOVA

Tisova tajná služba vedela o chystanom SNP

Tajná služba slovenského štátu mala správy o chystanom povstaní takmer pol roka vopred, ale v chaose agenti nedokázali informácie správne dešifrovať.

KOMENTARE.SME.SK

Cynická obluda: Premena Slobodného vysielača

Boli časy, keď niečo nazvané Slobodný vysielač slúžilo na odboj proti fašistom.

KOMENTÁR LUKÁŠA FILU

Pán Transparentný

„Madam Transparentnú“ okamžite žiadal o vyvodenie zodpovednosti. A čo on?


Už ste čítali?